Ovarijske kolike, tukaj je vse, kar morate vedeti o tej motnji, kakšni so simptomi, glavni vzroki in možna zdravila
Kolike so znaki zelo boleče , z nenadno krčenje mišic povzroča, sledi pa postopno sprostitev . Glavna značilnost kolik je ravno to, da so zelo silovite, a hkrati hitre. Vendar to ne pomeni, da se lahko pojavijo pogosto v nekaj urah .
Glede na tkivo, na katero vplivajo, kolike dobijo natančno ime. To je razloženo z dejstvom, da vsako vrsto krča ne povzroča skupen dejavnik, temveč težave, ki lahko prizadenejo en organ in ne drugega.
Zaradi tega je dobro vedeti, da lahko nekatere kolike prizadenejo ženski spolni sistem. in v tem primeru se imenujejo ovarijske kolike.
Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o tej specifični vrsti krčev.
Kaj so kolike na jajčnikih
So zelo boleče bolečine, v nekaterih primerih milo rečeno neznosne (tudi če se občutljivost na bolečino razlikuje od osebe do osebe), ki imajo običajno zelo kratek potek , vendar se lahko ponovijo večkrat čez dan in prizadenejo bolnika. genitalni sistem ženske.
Medtem ko se na splošno bolečina zaradi kolike lahko razširi na druga področja telesa (po bolj ali manj natančnem vzorcu), je kolika jajčnikov izjema, saj običajno vnetje ostane omejeno na pubis (ali v nekaterih primerih lahko rahlo razširi navzgor in navzdol).
Z biološkega vidika je vzrok te vrste kolik nenaden in nepričakovan popadek. Jajčniki se, tako kot druge mišice, skrčijo in sprostijo po določenem vzorcu. Ko pa je ta vzorec poškodovan ali spremenjen, se sproži nenadno in močno vnetje, znano kot kolike.
Kolike na jajčnikih same po sebi ne predstavljajo težave, temveč so posledica enega od možnih sprožilnih vzrokov, ki jih je treba prepoznati za lajšanje bolečin.
Simptomi kolike na jajčnikih
Kot smo že omenili, je glavni simptom kolike na jajčnikih zelo močna, kratkotrajna bolečina, ki se pogosto ponavlja čez nekaj ur (dokler težava, ki je sprožila, ni odpravljena).
Glede na vzrok kolike na jajčnikih lahko slednje spremljajo različni simptomi. Zlasti se lahko pogosto zgodi, da te krče spremljajo madeži , ki so pojav izgube krvi med enim in drugim menstruacijskim ciklusom.
Običajno tovrstne kolike spremljajo in/ali sledijo napenjanje v trebuhu , utrujenost in glavoboli .
V bolj posebnih primerih, še posebej, ko so kolike zelo močne, lahko človek trpi zaradi bruhanja, v drugih primerih pa jih lahko spremlja driska.
Ker je veliko simptomov, povezanih s kolikami na jajčnikih, mogoče kombinirati z različnimi situacijami, je vedno priporočljivo skrbno zabeležiti, kaj se dogaja, da boste imeli popolno sliko situacije.
Vzroki za kolike na jajčnikih
V nekaterih primerih lahko to vrsto kolike štejemo za popolnoma fiziološko. Pravzaprav je eden od glavnih vzrokov za kolike na jajčnikih menstrualni ciklus.
Mnoge ženske v rodni dobi se pritožujejo nad močnimi bolečinami v jajčnikih , zlasti v fazi ovulacije .
Povezava med kolikami na jajčnikih in ovulacijo ni naključna: z biološkega vidika se dejansko zgodi, da v tem obdobju menstrualnega cikla jajčnik – še posebej desni – proizvaja jajčno celico in jo potiska skozi jajcevod. cev, da bo na voljo za morebitno oploditev. Ta aktivnost, zlasti krčenje in sprostitev, ki sta potrebna za sprostitev celice, povzročata bolečino in tako povzročajo kolike na jajčnikih. Poleg tega je v tej fazi mogoče opaziti spremembo količine in konsistence cervikalne sluzi.
Kot smo že omenili, se zaznavanje kolike na jajčnikih razlikuje glede na prag zaznave posameznika, za katerega nekatere ženske zaznajo preproste bolečine, druge pa menijo, da je bolečina neznosna.
Če jajčnik ne uspe izločiti jajčne celice ali tekočine, ki jo ščiti, lahko nastane benigna cista , ki v kratkem času izzveni, kar lahko v nekaterih primerih povzroči ciste na jajčnikih.
Obstajajo tudi drugi redki zapleti – vključno z rakom maternice, policističnimi jajčniki in endometriozo – ki lahko povzročijo pogoste kolike na jajčnikih. Ti simptomi pa zahtevajo skrben pregled za natančno diagnozo.
Torzija jajčnikov, stanje, ki povzroči, da se žleza vrti sama na sebi, kar ima za posledico obstrukcijo krvnih kanalov, lahko povzroči tudi intenzivne kolike na jajčnikih. V tem primeru je treba dodatno raziskati, saj lahko dolgotrajno zvijanje povzroči nekrozo žleze.
Ovarijske kolike v nosečnosti
Nekatere kolike na jajčnikih v nosečnosti so pogoste, še posebej, če se pojavijo v prvih nekaj tednih nosečnosti. Vse je vedno povezano s hormonskimi variacijami, ki uravnavajo te pojave, ki se lahko pogosto pojavljajo v prvih tednih nosečnosti, kar je treba obravnavati kot pripravljalno.
Zato se lahko kolike na jajčnikih ali medeničnem predelu med nosečnostjo, če se nahajajo v prvem trimesečju , štejejo za normalne .
Če pa je bolečina prehuda ali pogosta, še posebej, če jo spremlja izguba krvi , lahko kaže na zunajmaternično nosečnost .
Nazadnje, ko se v zadnjih tednih nosečnosti pojavijo kolike, je dobro, da se posvetimo največjo pozornost: v nekaterih primerih lahko bolečine pravzaprav kažejo na prezgodnji porod ali nevarno odlepitev posteljice.
Ovarijske kolike v menopavzi
Kot smo že omenili, so menstrualni ciklus in z njim povezani pojavi strogo urejeni s hormoni. V obdobju menopavze zagotovo ne manjka hormonskih neravnovesij in nihanj v njihovi koncentraciji, kar pojasnjuje občasne kolike na jajčnikih, pa tudi druge simptome, vključno z bolečino ob spolnem odnosu in zaprtjem.
Če se kolike stopnjujejo ali pogosteje, pa se je treba posvetovati z ginekologom in ugotoviti stanje vašega reproduktivnega sistema, saj so lahko premočne ali tesne kolike na jajčnikih opozorilni znak za resnejšo težavo.
Zdravila za kolike na jajčnikih
Zdravila za kolike na jajčnikih so strogo odvisna od tega, kaj je sprožilni vzrok. V primeru kolik, ki so posledica hormonskega neravnovesja , lahko ginekolog priporoči jemanje tablet za uravnavanje koncentracije teh molekul, če pa obstajajo formacije, jih bo morda treba kirurško odstraniti.
Vsekakor pa lahko na podlagi specifične težave figura ginekologa posreduje in določi ustrezno zdravljenje za odpravo sprožilnega vzroka in posledično kolike.
Medtem lahko za lajšanje bolečin uporabite protivnetna zdravila, tako v farmacevtski kot naravni obliki.
Med najbolj znana farmacevtska protivnetna zdravila, ki se uporabljajo pri kolikah na jajčnikih, so nesteroidna protivnetna zdravila, kot sta diklofenak in ibuprofen.
V naravi pa obstajajo naravna protivnetna sredstva , vključno s slezom in arniko. Priprava poparkov na osnovi teh zelišč je zato lahko koristna za omejevanje vnetja zaradi kolik; Za isti namen se lahko uporablja tudi aloe vera, pa tudi nekatere začimbe, ki jih je treba uporabiti v kuhinji, kot so kurkuma , ingver in česen.