Žolčne kolike, tukaj so simptomi, glavni vzroki in možna zdravila, naravna in farmacevtska, v tem članku bomo odgovorili tudi na najpogostejša vprašanja
Kolika je na nenadne in zelo boleče krče , ki lahko vplivajo na različna mišična tkiva človeškega telesa. To so nepričakovani popadki, ki niso v normalnem ciklu in povzročajo nenadno vnetje, ki se lahko razširi na druga področja, a hkrati hitro poteka.
Glede na tkivo, ki ga prizadenejo, kolike dobijo posebno ime, tiste, ki prizadenejo jetra in žolčnik, pa so žolčne kolike . Seveda je ta vrsta kolik povezana s posebnimi težavami, povezanimi z zgoraj navedenimi organi, tudi če je mehanizem, na katerem temelji težava, skupen tistim, ki povzročajo druge vrste krčev.
Za prepoznavanje žolčnih kolik je priporočljivo poznati simptome, vzroke in zdravila, ki jih je mogoče sprejeti. Tukaj so torej vse informacije, ki jih potrebujete.
Žolčne kolike: simptomi
Ta vrsta kolik se tako kot vse druge kaže z izjemno močno bolečino, podobno vbodu, ki po nekaj trenutkih izgine. Preden izgine, pa se lahko vnetje razširi na druga področja telesa . Da bi se prepričali, da gre za žolčne kolike, je očitno zelo pomembno natančno locirati izvor bolečine, ki se v tem primeru nahaja približno pod prsnico.
Kot smo že omenili, se lahko bolečina, preden izgine, razširi na druge točke, posebnost žolčnih kolik pa je, da gredo navzgor in dosežejo prsni koš in celo desno ramo – v nasprotju z ledvičnimi kolikami , ki se namesto tega spuščajo.
Da ne bi zamenjali žolčnih kolik z drugimi vrstami krčev (na primer z znanimi želodčnimi krči), je priporočljivo preučiti prisotnost drugih simptomov. Običajno te bolečine spremlja navzea in v nekaterih primerih celo bruhanje . Drugi simptomi, ki so pogosto povezani z žolčnimi kolikami, vključujejo svetlo rumenkasto blato , zlatenico (nenormalno obarvanje kože) in zvišano telesno temperaturo .
Poleg tega so, kot v mnogih drugih primerih, žolčne kolike intenzivne in zelo kratke, vendar prepletene s trenutki odsotnosti bolečine. To pomeni, da se na primer v eni uri te lahko manifestirajo večkrat.
Poleg tega je druga tipična značilnost te vrste kolik, da se pojavljajo predvsem zvečer in – pri nagnjenih osebah – po zaužitju velikega obroka, ki temelji na maščobah in kompleksnih živilih.
Vzroki za žolčne kolike
Na splošno kolike niso problem, ampak njena manifestacija. Intenzivna bolečina, ki jo zaznamo, je torej dokaz drugega anomalnega pojava v teku ; ravno iz tega razloga kolik nikoli ne smemo podcenjevati.
Kolike v žolčniku seveda niso izjema: niso nič drugega kot manifestacija sindroma, ki je v Italiji precej pogost in je pogostejši pri ženskah: kalkuloze .
Da bi razumeli mehanizem problema, je treba vedeti, da so jetra organ, ki sodeluje pri prebavi maščob, zahvaljujoč proizvodnji žolča in žolčnih soli. To tkivo je tesno povezano z žolčnikom, majhnim mehurjem, katerega cilj je shraniti in koncentrirati tekočine, ki jih proizvajajo jetra, tako da se te po potrebi vlijejo v organ.
Holesterola, glavnega vira maščob iz živil živalskega izvora (meso, mleko, maslo itd.), žolč ne more raztopiti, zato se vpletejo nekatere soli, ki omogočajo, da se ta dogodek zgodi. Seveda so žolčne soli znotraj telesa omejene, zato se zgodi, da se ob prevelikem vnosu holesterola obori v trdne in trde komplekse, podobno kot ledvični kamni.
Kamni, glavni vzrok za žolčne kolike, so ravno v prehodu kompleksov holesterola iz žolčnika v jetra skozi žolčne kanale. Premer teh kanalov je precej omejen, zato je prehod žolča v jetra oviran zaradi prisotnosti teh majhnih kompleksov holesterola, ki ovirajo premer cevi in povzročajo tovrstne kolike.
V drugih primerih so lahko kamni celo tako veliki, da ne samo ovirajo premer teh mikroskopskih cevk, ampak popolnoma omejujejo prehod žolčnih sokov, ki ostanejo izolirani znotraj žolčnika.
Glavni vzrok kalkuloze in s tem žolčnih kolik je nedvomno slaba prehrana. Predvsem neuravnotežena prehrana, v kateri prevladujejo maščobne kisline in holesterol, je glavni dejavnik tveganja za nastanek teh bolečin, tako pri nagnjenih kot nenagnjenih osebah.
Očitno so tisti, ki morajo prehrani nameniti več pozornosti, starejši, tisti s prekomerno telesno težo, pa tudi diabetiki.
Upoštevajte tudi, da lahko kamni in posledično nezdravljene kolike povzročijo nekatere neželene in nevarne zaplete, vključno z akutnim pankreatitisom.
Zdravila za žolčne kolike
Naravna zdravila za žolčne kolike
Kalkulozo in posledično žolčne kolike je mogoče odpraviti tudi z nekaterimi naravnimi zdravili : najpomembnejša med vsemi je prehrana.
Dieta za žolčne kolike je sestavljena iz nekaterih posebnih predpisov, vključno z uživanjem vsaj 5 porcij sadja in zelenjave na dan , pitjem zadostnih količin vode (vsaj dva litra na dan), predvsem pa čim večjim omejevanjem vnosa maščob. , zlasti če so živalskega izvora.
Poleg tega je med naravnimi zdravili mogoče uporabiti nekatere infuzije . Pravzaprav v naravi obstaja nekaj aromatičnih rastlin, ki lahko optimizirajo proizvodnjo žolča in omejijo absorpcijo holesterola v telesu.
Med rastlinami, ki jih lahko uporabimo za pripravo poparka, so poprova meta ter semena komarčka in aloe vera .
Druga živila s temi lastnostmi so grozdje, češnje in jagode ter ovseni kosmiči.
Poleg tega pri naravnih zdravilih ne smemo zanemariti pomena telesne dejavnosti: zahvaljujoč njej je mogoče uporabiti maščobne rezerve za proizvodnjo energije, pa tudi pospešiti metabolizem, zmanjšati absorpcijo holesterola v žolčniku. .
Zdravila
Kar zadeva farmakološka zdravila, je dobro vedeti, da je pri žolčnih kolikah mogoče uporabljati antispazmodike , ki lahko delujejo specifično na vnetje, ki ga povzročajo žolčni kamni, omejujejo bolečino in njeno širjenje.
Tovrstna zdravila pa delujejo izključno na vnetja in torej na kolike, ne pa na vzrok, ki jih sproži, oziroma kamne. Če želite delovati s tega vidika, se je v resnici treba zateči k posebnim zdravilom, katerih cilj je «raztapljanje» kamnov . Če ti ne delujejo po pričakovanjih, je rešitev problema tista, ki vključuje operacijo.
Žolčne kolike: kako dolgo trajajo?
Kot vse druge kolike ima tudi žolčne kolike zelo kratko trajanje . Običajno se ta vrsta kolike pojavi nenadoma , doseže vrh intenzivnosti in nato izgine , potem ko se je razširila proti zgornjemu delu trupa. Posebnost teh kolik pa je, da se pojavljajo predvsem ponoči, krče pa pogosto spremljajo driska, bruhanje in v nekaterih primerih zlatenica.
Kaj jesti z žolčnimi kolikami
Optimalna prehrana za tiste s kolikami v žolčniku vključuje veliko sadja in zelenjave , nizko vsebnost maščob in velike količine vode . Poleg tega morajo osebe s prekomerno telesno težo ali debelost slediti nizkokalorični dieti , da bi zmanjšali nagnjenost k žolčnim kolikam .
Nekatera živila, vključno z jagodičevjem, komarčkom, grozdjem in artičokami, lahko optimizirajo proizvodnjo žolča in spodbujajo praznjenje žolčnika.
Žolčne kolike v nosečnosti
Žolčna kolika v nosečnosti lahko negativno vpliva na plod, saj lahko prebavne motnje v delovanju organov povzroči pomanjkanje hranil za plod, kot tudi kopičenje holesterola.
V teh primerih je zato glavni nasvet, da se obrnete na specialista in tudi na svojega ginekologa , da razvijeta zdravljenje, ki ustreza vaši situaciji. Seveda je v manj resnih primerih mogoče uporabiti naravna zdravila, ki pomagajo odstraniti te kamne.
Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja
Žolčne kolike so intenzivni in kratki mišični krči, ki se nahajajo v bližini jeter.
Pojavijo se kot izjemno intenzivna in zelo kratka bolečina, ki se lahko v nekaj urah pojavi večkrat.
Žolčne kolike povzročajo žolčni kamni, ki preprečujejo pretok žolča v jetra.
Običajno so kratkotrajni, vendar se lahko pojavijo pogosto več ur.
Žolčne kolike se zdravijo z naravnimi zdravili, vključno z uravnoteženo prehrano, in farmakološkimi zdravili.
Nekatera živila lahko omejijo težavo, vključno z artičokami, grozdjem, rdečim sadjem, jagodami in koromačem ter nekaterimi zelišči.
Priporočljivo je, da se izogibate preveč predelani hrani, pa tudi virom maščob, predvsem živalskega izvora.
Za omejitev bolečine lahko uporabite antispazmodična zdravila; za rešitev problema pa so potrebna bolj specifična zdravljenja.
Nasvet je obisk specialista.