Bolečine v lasišču: vzroki in zdravljenje

Bolečina v lasišču imeli boljše motnjo, znano pod imenom  trichodynia , je pogoj, ki vpliva na milijone moških in žensk po vsem svetu. Čeprav razlogi še niso dobro znani, bolečina v lasišču prizadene približno  dvakrat več žensk  kot moških.

Gre za na videz nepomembno stanje, ki pa je v resnici lahko onemogočeno za tiste, ki trpijo za njim, saj se lahko kaže kot  občasna bolečina ali kronično slabo počutje , s katerim je bolnik prisiljen živeti.

Poleg tega lahko že manjše nelagodje povzroči številne težave, saj prizadene občutljivo in občutljivo področje ter tako ovira izvajanje številnih vsakodnevnih aktivnosti.

Bolečino lasišča lahko spremlja tudi  pogosto in intenzivno draženje , katerega nastanek je mogoče pripisati tudi preprostemu krtačenju las z roko.

Hkrati, ne glede na to, kako so nadležne bolečine v lasišču, je pomembno ohraniti nadzor v primeru, da se pojavijo, in ne panike: v mnogih primerih gre pravzaprav za  začasno stanje,  ki ga telo aktivira  kot odziv na določen dražljaj ali v obdobjih. visok stres (eden od vzrokov za alopecijo )

Če se želite spoprijeti z bolečino v bližini lasišča in jo z zavestjo odpraviti, se je dobro naučiti  prepoznati simptome  in razumeti njihove vzroke. Tukaj je torej vse, kar je treba vedeti o tem.

Simptomi bolečine v lasišču

Ko gre za bolečine v lasišču, se v resnici posploši. Trihodinija je pravzaprav stanje, ki vključuje  različne senzorične zaznave  , katerih bolečina, čeprav je najpogostejša, predstavlja le njen del.

Pravzaprav lahko občutite pravo bolečino v lasišču, v resnici pa je za to tkivo lahko značilno tudi  intenzivno in vztrajno mravljinčenje ali  pekoč občutek in srbenje .

Vzroki, zaradi katerih različni posamezniki razdraženost lasišča zaznavajo na drugačen način, niso dobro razumljeni, domneva pa se, da gre za različno občutljivost posameznikov glede na živčne končiče.

To je gotovo znano, da je zaznavanje bolečine v lasišču, še posebej, če jih spremljajo tudi mravljinčenje ali srbenje, vodi zadevo, da  praska glavo pogosto, tako zaostrilo  , da  vnetni proces .

Posebnost trihodinije je, da se bolečina pojavlja predvsem v bližini lasne korenine in ne na predelih glave, kjer ni las, kar je raziskovalcem omogočilo domnevo – in kasneje znanstveno preveriti – da težava prizadene. lasje žarnica .

Dražljaji, ki lahko povzročijo draženje lasne čebulice s posledičnim draženjem lasišča, ne prihajajo le od zunaj, temveč so posredovani tudi z notranjimi procesi v telesu: to pomeni, da se bolečina lasišča lahko pojavi tudi brez očitnega razloga. .

Bolečine v lasišču: vzroki

Bolečine v lasišču so eden najbolj zapletenih in artikuliranih pojavov, s katerimi se soočajo znanstveniki.

Zdi pa se, da je  stres  temeljni pogoj za razvoj in manifestacijo trihodinije. Zlasti, ko ta pojav prevzame občasno naravo (zato ni kroničen), se zdi, da je eden glavnih predisponirajočih dejavnikov ravno  psihična napetost .

Življenje v stresnih obdobjih, soočanje s težkimi situacijami in lahko povzročijo veliko skrbi so torej pogoji, ki lahko neposredno povzročijo ali prispevajo k pojavu bolečine v lasišču. Toda tudi v tem primeru natančni biološki in biokemični mehanizmi, ki sprožijo reakcijo, še niso dobro znani.

Podatki kažejo, da so ženske bolj nagnjene k bolečinam v lasišču, potencialni vzrok pa je mogoče prepoznati v  stresnih pričeskah za glavo .

Pravzaprav je treba upoštevati, da so lasne čebulice nameščene znotraj mišic glave; ko naredite pričeske, ki so v nekaterih primerih lahko celo boleče, in lase izpostavite pretirani napetosti, tvegate, da  vnamete mišice glave  in posledično tudi lasne čebulice, s čimer se sproži mehanizem, ki povzroča manifestacijo intenzivne kožne bolečine.

Oviranje delovanja lasne čebulice je še en vzrok za bolečine v lasišču. Potencialni naravni pojav, ki lahko povzroči to reakcijo, je prekomerna proizvodnja sebuma. V tem primeru govorimo o  seboroičnem dermatitisu , ki lahko draži lasišče in zato povzroča bolečino.

Poleg tega obstaja tveganje, da se pojav še poslabša, če dermatitis spremlja  nastajanje prhljaja . Pravzaprav, ko se obe stanji pojavita hkrati, je zelo verjetno, da bo bolečina v lasišču postala kronična.

Nazadnje, čeprav se zdi očitno nepovezan pojav, so raziskovalci pokazali, da je bruksizem ali nagnjenost k škripanju z zobmi med spanjem, ne da bi tega opazili, povezan tudi z bolečinami v lasišču. Razlog bi bilo iskati v prekomernem vzbujanju nekaterih živcev, ki lahko povzročijo mišično napetost v glavi.

Zdravila za bolečine v lasišču

Ko govorimo o zdravilih, povezanih z določenim stanjem, govorimo o tistih rešitvah, ki omogočajo nevtralizacijo njegovih vzrokov. Zato je nujno, da   natančno razumemo , kateri so  razlogi,  ki povzročajo manifestacijo bolečine v lasišču, da bi se izognili njenemu pojavu.

To ne pomeni, da se lahko zatečemo k  začasnim rešitvam  ali da lahko prevzamemo navade, katerih cilj  je takojšnje lajšanje simptomov , da bi lahko živeli z njimi.

Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o naravnih in farmacevtskih zdravilih proti bolečinam na lasišču.

Naravna zdravila

Ko trpite za trihodinijo, še posebej, če je kronična, lahko najprej sprejmete preproste rešitve, da omejite pojav simptomov ali ublažite njihovo intenzivnost.

Seveda je pri šamponiranju priporočljivo uporabljati  vodo, ki ni prevroča , saj vročina tvega intenziviranje vnetja; Tudi premrzla voda ni ustrezna, saj lahko povzroči toplotni šok na lasišču, ki se kaže z intenziviranjem simptomov.

Pomembna   je tudi izbira šampona . Da bi se izognili nadaljnjemu vnetju kože, priporočamo, da izberete zelo  občutljive losjone , po možnosti na osnovi naravnih sestavin, ki ne  vsebujejo silikonov, parabenov in penil, ki  ne škodijo zdravju lasišča in lasne mešičke.

Med naravnimi sestavinami, ki lahko lajšajo simptome kožnih bolečin, sta  olivno olje in kamilica , ki imata sproščujoče lastnosti. Očitno lahko tudi uporaba  gela aloe vere  prinese pomembne koristi v smislu povešene kože in lajšanja najbolj intenzivnih in nadležnih simptomov.

Potem so tu nekatere navade, ki jih je treba odpraviti ali zmanjšati na minimum, ki so povezane s stresom lasišča: v tem kontekstu se je zato treba izogibati stresnim situacijam, priporočljivo je opustiti kajenje. Namesto tega je priporočljivo izvajati sproščujočo dejavnost, kot je joga, in spati vsaj 7 ur na noč.

Farmacevtska zdravila

Kot smo že omenili, je treba pri odločitvi za uporabo farmacevtskih sredstev najprej ugotoviti sprožilni dejavnik (ali dejavnike) trihodinije.

Za začasno lajšanje simptomov se lahko uporabi  protivnetno zdravilo ; vendar ni mogoče misliti, da je ta način rešljiv za težavo, saj imajo ta zdravila le začasen učinek in nimajo vpliva na sprožilni vzrok. Za izbiro najboljšega protivnetnega zdravila je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom.

Če pa je vzrok za kožne bolečine posledica aken ali hiperprodukcije sebuma s kožo, je možno posegati s  ciljnim zdravljenjem . Tudi v tem primeru pa je dobro vedeti, da ima lahko hiperprodukcija sebuma različne vzroke, vključno z  okužbami s specifičnimi mikroorganizmi  ali spremembami v ščitnici ali drugih žlezah, ki izločajo hormone.

Če pa je na dnu bolečine v lasišču močan občutek stresa ali psihičnega neugodja, se je mogoče z zdravnikom dogovoriti za pregled pri specialistu, ki vam bo morda predlagal jemanje nizki odmerki antidepresivov..

Nasprotno, če so med sprožilnimi vzroki bolečine v lasišču motnje v delovanju receptorjev za bolečino, je mogoče delovanje slednjih blokirati s posebnimi farmacevtskimi pripravki, ki delujejo podobno kot protivnetna.

Zaključki

Kot je razvidno, imajo bolečine v lasišču več vzrokov in se lahko manifestirajo na različne načine.

Zaradi tega je njihovo  pravilno diagnozo  ter posledično in ustrezno  odločno zdravljenje zelo težko prepoznati , zato se je priporočljivo zanesti na dobrega zdravnika in se po potrebi  posvetovati z več specialisti .

Za  lajšanje simptomov  ali verjetnosti bolečine v lasišču pa lahko upoštevate  splošne nasvete , vključno z izogibanjem stresnim situacijam in kajenjem, zadostno prehrano in dovolj spanca vsako noč.

Ti preprosti nasveti, čeprav splošni, lahko naredijo vse razlike med čakanjem na dokončno ozdravitev in naredijo simptome trihodinije, tako akutne kot kronične, blažje in bolj znosne.

Morda vas bo zanimalo: