Desetletja so dietetiki po vsem svetu pokazali zanimanje za poskušanje zmanjšati porabo sladkorja pri celotni populaciji. Ogljikovi hidrati, če jih zaužijemo v velikih količinah, so lahko osnova številnih težav.
Žal pa dandanes zahodna prehrana sestoji ne le iz naravnih proizvodov in zdravju koristnih snovi, temveč tudi iz industrijskih pripravkov, ki za zadovoljitev potreb brbončic vsebujejo dodane številne sladkorje.
Trenutne prehranjevalne navade otrok in odraslih namreč predvidevajo uživanje enostavnih ogljikovih hidratov iz več virov: pomislite samo na sladkor, ki je bil dodan kavi za sladkanje, ali na sladkarije in sladkarije, ki jim glukoze zagotovo ne manjka.
Vse večja uporaba teh izdelkov je sprožila številne pomisleke, saj je bilo opaženo povečanje srčno-žilnih bolezni, zabeleženo je tudi povečanje stanj, kot je debelost, in veliko večje število oseb, ki trpijo za sladkorno boleznijo tipa II.
Na srečo je bilo po zaslugi prizadevanj raziskovalcev in vse večjega pritiska nutricionistov in biologov po vsem svetu preizkušenih in uporabljenih več rešitev, s katerimi bi poskušali odpraviti težavo.
Natančneje, smer je tista, ki se nanaša na uživanje naravnih sladil . Zahvaljujoč tem molekulam je bil pravzaprav dosežen pomemben kompromis: zadovoljevanje hedonističnih potreb potrošnikov in hkrati drastično zmanjšanje vnosa kalorij in porabe sladkorjev.
Med sladili, ki smo jih pred kratkim uvedli v prehrano in so tam najbolj raziskana, je nedvomno stevia . Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o tej rastlini, in kje lahko najdete najboljše formulacije.
Stevia: kaj je
Leta 2010 se je EFSA – Evropska agencija za varnost hrane – pozitivno izrazila glede uvedbe stevije in njenih izvlečkov v vsej evropski skupnosti kot sladila za živila.
Po natančni analizi razpoložljive znanstvene produkcije in po neskončnih razpravah je komisija tega organa določila največji dovoljeni dnevni odmerek sladila, ki ga lahko v prehrano vnesemo vsak dan, da ne bi opazili stranskih učinkov, ki učinkovito odpirajo vrata uporaba snovi, ki bo uporabljena.del podjetij.
Pravzaprav so bili leta 2012 v Evropi trženi prvi izdelki, ki vsebujejo stevijo , čeprav mnogi ljudje niso vedeli, kaj je to.
Še danes pa le malokdo pozna značilnosti in lastnosti stevije. Najprej se običajno uporablja izvleček, ki ga pridobivajo iz rastline Stevia rebaudiana .
Stevia rebaudiana je rastlina majhne velikosti, ki spada v družino Asteraceae. Visok le pol metra , običajno raste na najbolj vročih območjih, vključno z ozemlji Brazilije in Paragvaja (od koder izvira).
Mraz je edina resnična grožnja tej rastlini , ki ne more rasti na območjih, za katera je značilno zmrzovanje. Drugod se zelo dobro širi in ima minimalne prehranske potrebe, tako zelo, da se v mnogih primerih šteje za plevel.
Čeprav so snov kot sladilo v Evropski uniji uporabljali šele pred kratkim, starodavni zapisi kažejo, da so jo pred stoletji prebivalci Južne Amerike uporabljali za sladkanje hrane, tako da je bilo njeno splošno ime »sladka zelišča«.
Na koncu je dobro vedeti, da je rastlina primerna tudi za gojenje v lončkih, če je posoda dovolj velika.
Značilnosti stevije
Ko gre za stevijo, so predmet radovednosti molekule, ki lahko rastlini pripišejo pomembno sladilno moč. Lastnosti stevije so bile v preteklih letih obsežno raziskane, a zanimivo je, da imamo že desetletja veliko informacij o njej.
Pravzaprav je bil prvi znanstvenik, ki je razvrstil rastlino in opisal njene sladilne lastnosti, Mosè Bertoni, švicarski znanstvenik, ki je emigriral v Brazilijo in se pozneje naselil v Paragvaju.
Namesto tega je treba na ekstrakcijo sladilnih sestavin rastline, ki sta jo izvedla kemika Lavielle in Brider, počakati do 30. let prejšnjega stoletja. Zlasti sta znanstvenika opisala postopke ekstrakcije steviozida in rebaudiozida, dveh molekul, ki dajeta rastlini sladek okus.
Steviozid je molekula z najbolj intenzivno sladilo moči , je tudi tista, ki je sprožila velike pomisleke . Pravzaprav je že leta znano, da ima derivat steviozida, imenovan steviol, pomembno mutageno in karcinogeno moč za DNK .
Kasnejše študije so pokazale, da si steviozid deli mutageno moč s steviolom, čeprav ni neposrednih dokazov o rakotvornem učinku. Kljub tem zaskrbljujočim podatkom pa se je EFSA vseeno odločila, da bo njegovo uporabo odobrila v Evropski uniji.
Dejansko je treba upoštevati količino molekule, ki je sposobna ustvariti ta učinek. Številne študije so namreč pokazale, da bi bilo za sprožitev mutagenega učinka potrebno jemati količine stevije, ki s hedonističnega vidika niso sprejemljive .
Enako velja za Reba u dioside , druga molekula prisotna v stevia sladilo.
Sladilna moč steviozida
Med naravnimi sladili je steviozid nedvomno med tistimi z največjim sladilnim učinkom. Pravzaprav je dovolj, da upoštevamo, da ima steviozid približno 300-krat večjo sladilno moč kot sladkor .
Z drugimi besedami, dodajanje ene čajne žličke stevije je – glede na sladkost – enako 300 čajnim žličkom sladkorja. Te številke dajejo predstavo o tem, koliko stevije morate dodati pijači ali hrani, da jo sladkate (seveda nadomestite s sladkorjem).
Kljub precejšnji sladilni moči je treba povedati, da ima izdelek še eno pomembno lastnost in ni vsem všeč. Natančneje, stevia ima rahel priokus sladkega korena , ki lahko spremeni okus določenega pripravka hrane.
Čeprav te lastnosti ne cenijo vsi potrošniki, je dejstvo, da stevia zagotavlja 0 kcal na gram (v primerjavi s 4 kcal / g sladkorja za kuhanje) in njena popolna nezmožnost povečanja glikemičnega indeksa, dala pomemben konsenz s strani javnega mnenja.
Največje dovoljene omejitve
Po poglobljeni študiji razpoložljive znanstvene literature je EFSA odobrila uporabo stevije po vsej Evropski uniji. To je bil zelo pomemben mejnik , ki je odprl nove tržne in prodajne priložnosti za živilska podjetja po Evropi.
Po podatkih EFSA je dovoljena dnevna količina steviol glikozidov, ki jih je mogoče jemati na dan vse življenje brez škodljivih učinkov na zdravje, 4 mg na kg telesne teže . Z drugimi besedami, zdrav posameznik, ki tehta 70 kg, lahko zaužije do 280 mg steviola na dan, ne da bi se bal za svoje zdravje.
Očitno je ta vrednost še dodatno zmanjšana v primerjavi s tem, kar bi – realno – lahko predstavljalo nevarnost za zdravje. Pravzaprav EFSA iz previdnosti priporoča vrednosti, ki so daleč pod tistimi, pridobljenimi z analizo študij.
K temu moramo torej dodati dejstvo, da je vnos 280 mg steviola v enem dnevu zelo malo verjeten dogodek glede na zelo visoko sladilno moč molekule . Da bi bila pijača okusna, so dejansko potrebne veliko manjše količine steviola.
Iz tega je mogoče sklepati, da čeprav je potencialno škodljiv učinek steviola na zdravje dobro znan in ugotovljen, pri uživanju s stevio sladkanih živil ni tveganja.
V teh pripravkih je namreč količina sladila tako majhna, da ni niti minimalno približna največjemu dovoljenemu odmerku, ki ga predlaga EFSA.
Kontraindikacije za stevijo
Kljub različnim predlogom, ki jih predlaga EFSA, je v primeru, da imate določene bolezni, vedno priporočljivo, da se pred jemanjem stevije posvetujete z zdravnikom.
To je potrebno, da bi se izognili kakršnim koli maskirnim ali sinergističnim učinkom z zdravili, ki trenutno morda niso znani.
Dajanje substanc, ki vsebujejo stevijo, ni priporočljivo (ali priporočeno v nadaljnjem zmanjšanem obsegu) niti nosečnicam ali doječim materam. Znano je namreč, da imajo snovi, ki so prisotne v steviji, nevaren abortivni učinek, četudi se to doseže le z vnosom velikih količin stevije.
Trenutno pa potencialni učinki na zdravje novorojenčkov niso znani, zato se je – po previdnostnem načelu – priporočljivo izogibati dajanju stevije, katere učinkovine bi lahko prodrle v materino mleko.
Nazadnje, znani so tudi drugi možni neželeni učinki, povezani s stevijo, zlasti pri osebah, ki imajo alergije na rastline iz družine Asteraceae (vključno z artičoko, sončnico, pelinom, radičem in solato).
Za več informacij priporočamo, da se posvetujete z zdravnikom ali specialistom.
Kje najti stevijo
Iskanje stevije je zelo preprosto. Kot smo že omenili, rastlina pravzaprav zelo dobro uspeva v zmernih območjih, gojimo pa jo lahko tudi v lončkih.
Poleg možnosti gojenja stevije je dobro vedeti, da je to sladilo možno pridobiti iz različnih raztopin na trgu. Nekatere od teh vključujejo mešanje stevije z drugimi sladilnimi molekulami, medtem ko druge znamke tržijo čisti ekstrakt stevije.
Razlike je mogoče najti tudi v obliki, v kateri se stevija trži. Nekateri proizvajalci dejansko izdelujejo melaso za doziranje s kapalko, drugi pa poskrbijo za pakiranje stevije v prahu ali v zrnih. V drugih primerih je končno stevia na voljo v zelo majhnih topnih tabletah, ki jih lahko dodate kavi ali snovi, ki jo želite sladkati.
Stevia: kje jo kupiti? Tukaj so najboljši proizvajalci stevije
3 najcenejši izdelki stevia
NKD Living stevia kapljice
Zelo priljubljen in hkrati zelo ugoden izdelek so čiste tekoče kapljice stevije proizvajalca NKD Living , v pakiranjih po 50 ml. To je zelo priročna rešitev, saj je vialo vedno mogoče nositi s seboj v torbi.
Druga velika prednost te rešitve je dejstvo, da je doziranje stevije zelo enostavno : 3 do 6 kapljic je dovolj za sladkanje katerega koli pripravka ali pijače, od kave do kaše do črnega čaja. Vse je seveda odvisno tudi od osebnih okusov.
Poleg tega po mnenju nekaterih potrošnikov stevija v viali nima pookusa po sladkem korenu.
Stevia midi 400 (tablete) – ESI
Druga odlična rešitev je ESI Stevia Midy . V tem primeru je pravzaprav stevia na voljo v obliki topne tablete, očitno brez kalorij, ki jo lahko na zelo praktičen način dodate vašim najljubšim napitkom.
V tem primeru pa obstaja pomembna omejitev: tablet ni mogoče uporabljati v trdnih ali gostih pripravkih, saj v tem primeru obstaja nevarnost, da se tableta ne raztopi. Proizvajalci tudi trdijo, da je ena tableta sladka kot čajna žlička sladkorja.
Izdelek lahko zaradi odsotnosti glutena očitno uporabljajo vegetarijanci ali vegani, pa tudi celiakiji. Končno je izdelek pridobljen iz rastlin brez GSO .
Vita Natura tekoča stevija
Med najboljšimi tekočimi sladili na osnovi stevije ne moremo omeniti tistega, ki ga predlaga blagovna znamka Vita Natura . Je tekoče sladilo na osnovi stevije, kot nalašč za vegetarijance in celiakijo, ki ga lahko dodate vsem pripravkom, ki jih želite, tudi sladicam.
Proizvajalci namreč poudarjajo, da se tekoča stevija razgradi pri temperaturah nad 200 °C, tako da, dokler se ta prag ne doseže, ostane sladilna moč molekul nedotaknjena.
Izdelek traja dolgo, ima odlično razmerje med kakovostjo in ceno in je na voljo v viali, odporni na zunanje dejavnike, tako da notranji izdelek vedno ostane nedotaknjen. Seveda je na voljo tudi priročen razpršilnik, ki vsakemu pripravku doda pravo količino sladila.
3 sladila na osnovi stevije v priročnem formatu
Dr Jacob’s stevia osnova
Najden ni noben izdelek.
Za tiste, ki ne želijo sklepati kompromisov z pookusom sladkega korena, je med priporočenimi izdelki nedvomno sladilo na osnovi stevije znamke Dr. Jacob’s . Sladilo, ki je na voljo v odličnem priročnem formatu 400 gramov, je ekstrahirano iz stevije, vendar je pred pakiranjem brez steviola.
Steviol je glavni (toda ne edini) stevia sladila molekule, vendar je tudi tisti, ki so predstavljeni neprijeten okus . Pri pripravku se steviol odstrani, ostale sladilne molekule pa ostanejo, kar zagotavlja odličen sladilni učinek. V tem primeru pa so za sladkanje pijače potrebne večje količine izdelka.
BlendNature listi stevije
Obstajajo tudi ljudje, ki se želijo izogniti pripravam v prahu ali tabletah. Zanje BlendNature ponuja paket, ki vsebuje 100 % čiste ekološke liste stevije .
Proizvajalec zagotavlja najvišjo kakovost vsakega posameznega lista, saj je vsak od njih pravilno izbran.
Zapiranje embalaže je hermetično, vsestranskost izdelka pa je največja: pripravite si lahko poparek, liste lahko posušite ali pa jih po vaših željah zredite v prah.
Castellò od leta 1907 – Stevia v prahu
Skratka, za tiste, ki ne želijo vnesti kalorij, a hkrati ne marajo pookusa sladkega korena, je na voljo sladilo Castellò, ki vsebuje stevio in eritritol v razmerju 1:8.
Konzistenca izdelka je zelo podobna sladkorju in je za pripadnike judovske vere košer pripravek. Poleg tega je za proizvajalce 1 gram pripravka po moči sladila enak 8 gramom sladkorja.
Po mnenju mnogih strank je pookus – v primerjavi z drugimi sladili na osnovi stevije – res minimalen, zaradi česar je sladilo Castellò eno najboljših trenutno na trgu.
Zaključki
Zelo priporočljivo je uživanje stevije ali drugih naravnih sladil kot alternative sladkorju. Na ta način se pravzaprav zniža glikemični indeks, zmanjša vnos nepotrebnih kalorij in okus je zadovoljen.
Očitno je, da pri uporabi stevije ne smete preseči odmerkov: EFSA je dejansko priporočila največji dnevni odmerek, ki ga v nobenem primeru ne smete preseči.
Končno, če se odločite za uporabo sladila na osnovi stevije v svoji shujševalni dieti, je dobro vedeti, da to ni dovolj za dosego želenega cilja. Pravzaprav uporaba stevije ni dovolj za zdravo prehrano. Spomnimo se tudi pomena spremljanja uravnotežene prehrane in uporabe naravnih sladil ob zmerni telesni aktivnosti.
Preberite tudi:
Sponzorirana vsebina. To spletno mesto sodeluje v partnerskem programu Amazon EU, partnerskem programu, ki spletnim mestom omogoča, da zaslužijo oglaševalsko provizijo z oglaševanjem in povezovanjem na spletno mesto Amazon.it. Zadnja posodobitev: 2021-12-30 / Povezave do partnerjev / Slike iz Amazonovega API-ja za oglaševanje izdelkov.