Kolike pri novorojenčkih: tukaj so simptomi, vzroki in možna zdravila za odpravo te motnje, ki jo prizadene veliko otrok
Na splošno so kolike nenadoma nastali mišični krči , ki se pojavijo z zelo akutno in intenzivno bolečino, ki jo povzroči krčenje tkiva, morda tudi, ki ne sledi običajnemu vzorcu napetosti in sprostitve. To nenadzorovano in nekonvencionalno gibanje se zato kaže v bolečini, ki vam v nekaterih primerih lahko vzame dih.
Pri odraslih, odvisno od področja zanimanja in posebnega vzroka, ki povzroča manifestacijo bolečine, kolike dobijo natančno ime. Vendar pa obstaja posebna vrsta kolik, o katerih odrasli vedo relativno malo, ker jih ne zaznajo: kolike pri novorojenčkih .
Te predstavljajo veliko nelagodje , ne samo za otroka, ampak tudi za starša . Težava je pravzaprav v tem, da dojenček, star komaj nekaj tednov, zagotovo ne more izraziti svojega nelagodja, kar je zelo frustrirajoča situacija za starše, ki solz ne morejo odpraviti.
Vendar pa je bilo z leti narejenih nekaj odkritij glede kolik pri dojenčkih – tukaj je vse, kar morate vedeti o tem.
Kolike pri novorojenčkih: simptomi
O simptomih kolike pri dojenčkih je nedvomno težko govoriti zgolj zato, ker pri bolniku, ki trpi za njimi, ni mogoče dobiti natančnega opisa . Vendar pa je bilo s številnimi študijami opaženo, da so te – pogosto znane kot zračne kolike – stanje, ki prizadene trebušno področje majhnega otroka, kar povzroča neustavljiv in trajen jok, ki ga je težko umiriti.
Kolike pri novorojenčkih imajo precej visoko razširjenost: ocenjuje se, da z njimi trpi približno 30 % dojenčkov.
Poleg visokega jokanja so drugi simptomi, ki staršem lahko pomagajo prepoznati težavo, tipična koncentracija joka v večernih urah . Pravzaprav se neonatalne kolike običajno pojavijo zvečer in lahko trajajo 2 ali 3 ure . Po tem času pa se dojenček nenadoma umiri in kolike se lahko pojavijo neposredno naslednji dan, tako zvečer kot občasno ob drugih urah dneva.
Sčasoma lahko ta neprekinjen jok spremlja izločanje zraka in blata .
Drugi tipični simptomi kolik pri novorojenčkih so določena vedenja prizadetega otroka: ta namreč nagiba k stiskanju pesti in vlečenju nog proti trebuhu , s čimer se poskuša zoperstaviti bolečini, žal neuspešno.
Na splošno se za ugotovitev, da otroka prizadenejo kolike pri novorojenčkih, uporablja pravilo treh , ki je rezultat številnih empiričnih opazovanj: dojenček joka tri zaporedne ure na dan, tri dni na teden, tri tedne .
Kolike pri novorojenčkih: vzroki
Kolike pri dojenčkih z biološkega vidika nastanejo zaradi zračnih mehurčkov, ki prehajajo skozi otrokov trebuh in povzročijo raztezanje mišic ter tako sprožijo bolečino. Težava pa je v tem, da poskušamo razumeti, kateri so dejavniki, ki povzročajo nastanek teh mehurčkov. V zvezi s tem je dobro vedeti, da se kolike pri novorojenčkih zdravijo trajno, brez zunanjega posega.
Po 3-4 mesecih starosti se dejansko ne pojavljajo več . To je razloženo z dejstvom, da otrokov prebavni sistem po kritičnem obdobju, ki sega od 3 tednov življenja do 3 mesecev, prevzame sposobnost prebave kompleksne hrane.
Prej pa prebavni sistem ne uspe razgraditi kompleksnejših molekul, kar povzroči, da te delce fermentirajo nekateri mikroorganizmi v črevesju. Fermentacija seveda vodi do tvorbe plinskih mehurčkov , ki so odgovorni tako za bolečino kot morebitno napenjanje.
Med drugimi možnimi vzroki za kopičenje mehurčkov v črevesju pa je tudi zaužitje zraka med hranjenjem , pojav, ki je tesno povezan z načinom, kako dojenček vzame mleko iz dojke ali stekleničke.
Čeprav so fiziološke prebavne težave pri dojenčku glavni vzrok za kolike pri dojenčkih, je dobro vedeti, da je vedno priporočljiv obisk pediatra. Pravzaprav se je treba izogibati nekaterim pogojem, ki lahko povzročijo kolike, ki prizadenejo 5 % novorojenčkov. Ti vključujejo kopičenje blata v črevesju, pa tudi gastroezofagealni refluks.
Kaj storiti za kolike pri dojenčkih
Razumeti, kako dojenčki prebadajo kolike, je težko, najprej zato, ker ne morete biti popolnoma prepričani, da jih povzroča kopičenje zraka v črevesju, pa tudi zato, ker je v tem primeru le malo zdravil, ki bi jih lahko sprejeli.
Seveda je prva stvar, ki jo morate storiti, ostati miren .
Tako kot je težko biti priča bolečemu joku novorojenčka, ne da bi ga lahko umirili, je dobro, da se starši spomnijo, da kolike niso nevarne , ampak so fiziološke in usojene, da se končajo . Vsaka frustracija s strani staršev bi lahko stanje še poslabšala, saj bi napeto vzdušje lahko otrok zaznal in ga zato potisnil v še bolj neutolažljiv jok.
Ena stvar, ki jo je mogoče storiti, je zmanjšati nadležne dražljaje in ustvariti sproščujočo situacijo: zato lahko izogibanje močni luči, preglasnim zvokom in drugim virom pomaga otroku, da se sprosti in izpusti zrak. Plinske kolike pri novorojenčkih lahko delno omilimo tudi z nežnimi masažami po otrokovem trebuščku ali z majhnimi tapkanjem po hrbtu: v dogovoru s pediatrom in na podlagi otrokovega odziva je mogoče prevzeti eno tehniko kot drugo. .
Učinkovito zdravilo za kolike pri dojenčkih
Naravna zdravila za kolike pri dojenčkih
V zeliščarstvu, pa tudi v velikih supermarketih, je mogoče najti nekatera zelišča, primerna za otroke, ki lahko pomagajo omejiti nastajanje plinov in olajšajo njihov izgon.
Zelišča s temi lastnostmi so lahko na primer kamilica , verbena in komarček. Veliko pa je odvisno od otroka.
Dobro je biti pozoren, saj so nekateri pediatri, zlasti pri novorojenčkih, ki so stari le nekaj tednov, proti dajanju tekočih napitkov. To je iz več razlogov, vključno z dejstvom, da lahko pitje tekočine povzroči občutek sitosti , kar vodi do izogibanja naslednjemu hranjenju.
Poleg tega je mnenje pediatra bistvenega pomena, saj je priporočljivo nadzorovati odmerjanje danih zelišč : nekaterih od teh otrok otrok morda ne prenaša ali pa lahko dosežejo previsoke koncentracije v zeliščnih čajih , kar vodi do neželenih učinkov. . V vsakem primeru ne smete dodajati sladkorja .
Zdravila za kolike pri dojenčkih
V lekarnah je na voljo več formulacij za lajšanje ali preprečevanje kolik pri dojenčkih , predvsem v obliki kapljic . Te tekočine imajo formulacijo, ki je zasnovana tako, da optimizira izločanje hrane, ki se nabira v črevesju otrok, ter izboljša njihovo prebavno sposobnost.
Številne od teh kapljic pravzaprav vsebujejo probiotične mikroorganizme – svetovno priznane po svoji učinkovitosti pri pomoči črevesju pri uničevanju najkompleksnejših spojin, ekstra deviško oljčno olje – ki spodbuja črevesni tranzit, in kamilico.
Kolike pri novorojenčkih: živila, ki se jim je treba izogibati
O tej temi je trenutno malo znanega. Dejansko je bila domneva, da lahko kolike pri novorojenčkih povzroči materino hranjenje – v primeru dojenja –, vendar do danes ni konkretnih znanstvenih dokazov, ki bi podprli to tezo.
Če bi hipotezo podprli s prihodnjimi študijami, pa bi bila obtožena živila cvetača in druga težko prebavljiva zelenjava (ki lahko ne glede na nastajanje plinov prenaša na novorojenčka neprijetne aromatične spojine), stročnice in različne začimbe.
Glede na specifično prehrano novorojenčka je dobro vedeti, da se kolike lahko pojavijo tako pri dojenju kot pri uporabi mleka v prahu .
Če je dojenje zaželeno, lahko mati poskuša spremeniti svojo prehrano le tako, da poskuša razlikovati morebitno hrano, povezano z otrokovimi kolikami, medtem ko se otrok hrani z rekonstituiranim mlekom, lahko poskusite kupiti drugačno formulo (morda zelo prebavljivo). , čeprav to ne zagotavlja nobenega jamstva za učinkovitost.
Masaže za kolike pri dojenčkih: kako jih narediti pravilno
V kolika masaža dojenčka , se lahko opravi tudi z mamo, čeprav v rahlem način.
Obstajajo različne vrste sproščujočih masaž za novorojenčke , nekatere vključujejo zelo občutljive gibe na trebuhu, druge pa nežno upogibanje kolen proti trebuhu.
Kot je bilo omenjeno zgoraj, se lahko v nekaterih primerih priporoča celo rahlo tapkanje za hrbtom.
Popolna masaža ne obstaja: najboljša je tista, ki otroku omogoči lajšanje bolečin, na skrajno subjektiven način. Pred izvajanjem katere koli masaže pa je koristno, da se posvetujete s pediatrom, da se izognete izvajanju nevarnih praks ali tvegate povečanje kolik, namesto da jih lajšate.
Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja
To so bolečine v trebuhu, ki povzročajo nenaden in neutolažljiv jok, pa tudi dolgotrajen.
Dojenček joka približno tri ure zapored, plini in ne čuti olajšanja zaradi dude ali drugih motenj.
Običajno se te bolečine lahko pojavijo od 3 tednov starosti.
Običajno se kolike prenehajo pojavljati po 3 mesecih starosti.
Najpogostejši razlog je nastajanje plinov v črevesju zaradi neprebavljenih molekul.
Kolike se običajno pojavijo ponoči po hranjenju, v fazi prebave.
Jok, ki ga povzročajo kolike, lahko traja do 3 ure.
Po nasvetu pediatra je možna uporaba posebnih zeliščnih čajev ali pripravkov s probiotiki.