Koren yacona: lastnosti, koristi, uporaba, kontraindikacije in kje ga najti

Potreba po spreminjanju prehrane ni motivirana le s potrebo po prekinitvi rutine, temveč tudi po vnašanju v prehrano potencialno koristnih snovi iz tako imenovanih »superhranov«, torej posebnih živil.

Poskušati  ostati v skladu  s telesno dejavnostjo in uravnoteženo prehrano je pravzaprav lahko zapleteno ne le zaradi težav pri ohranjanju stalnega ritma, temveč tudi zaradi monotonije, ki jo pripisujemo prehrani, ki je vedno enaka in z nekaj različicami.

Na srečo je svet velik in bogat z različnimi ekosistemi, zato so skozi leta številni učenjaki in navdušenci obiskali različne države, da bi našli nove rastline, zelenjavo ali stročnice, ki bi jih lahko uvedli v prehrano.

Poleg tega so nekatere od teh sestavin pokazale pomembno hranilno vrednost ne le v smislu energije in kalorij, ki jih lahko zagotovijo, temveč tudi zaradi prisotnosti  specifičnih bioaktivnih spojin, ki  lahko prinesejo eno ali več koristi določenemu sistemu človeškega organizma.

Ta kategorija  vključuje korenino yacona , zelo posebno zelenjavo – na nek način podobno bolj znanemu krompirju –, ki raste v bližini gorskega območja Andov.

Dandanes se yacon in njegova korenina hitro širita tudi proti zahodu. Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o tem gomolju in njegovih koristnih lastnostih.

Yacon root – kaj je

Jakon, katerega botanično ime je  Smallanthus sonchifolius , je trajnica, ki raste na območjih, ki jih objemajo Andi, vključno z Argentino in Kolumbijo. Vendar pa se gomolj, ki izvira iz rastline, široko trži tudi v Peruju in na Filipinih.

Glede na nekatere zgodovinske artefakte, najdene v Peruju, so v obdobju kulture Mocha yacon uživali ob pomembnih slavnostnih dogodkih, imel pa je tudi versko vrednost, saj so ga darovali bogovom posmrtnega življenja, da bi sprejeli mrtve.
Dejansko so bile najdene skulpture, ki prikazujejo ta gomolj.

Kot že omenjeno, je zelenjava po videzu zelo podobna krompirjevi, zelo podobne so tudi hranilne vrednosti, čeprav je  yacon  bolj hrustljav in ima  bolj sladek priokus  , ki spominja na lubenico in jabolko.

Čeprav je izvlečke gomoljev mogoče kupiti že od leta 2007 prek posebne britanske e-trgovine, specializirane za funkcionalna živila, je yacon po letu 2010 pritegnil pozornost številnih nutricionistov in zdravstvenih delavcev.

Pravzaprav je v tem obdobju znanstvena literatura pripravila veliko podatkov, ki se nanašajo na določen del te rastline:  korenine yacona .
Prav zaradi tega je trenutno pozornost strokovnjakov za prehrano in zdravstvo ljudi v celoti usmerjena na izvleček korenine yacona, katerega lastnosti so odlične.

Lastnosti korena yacon

Ena od glavnih značilnosti korenine yacona je  vsebnost kalija . Glede na nezanemarljivo incidenco hipokaliemije v Italiji – zlasti pri ljudeh na farmakološkem zdravljenju – razumemo, kako je lahko koristno vključiti izvleček korenine yacona v svojo prehrano.

Vendar pa visoka koncentracija kalijevih ionov ni edina omembe vredna lastnost korenine yacon. Pravzaprav je treba vedeti, da vsebuje veliko količino  frukto-oligosaharidov  – običajno označenih z okrajšavo  FOS  – vključno z inulinom.

Inulin je rastlinska vlakna, ki jih človeško črevesje ne more prebaviti. Vendar to ne vpliva na njegovo uporabnost, saj ga   v debelem črevesu  fermentirajo mikroorganizmi,  ki naseljujejo to območje. Zaradi tega je inulin opredeljen kot  prebiotik in je danes ena redkih vlaknin brez hranilne vrednosti, ki jim je ta lastnost priznana.

Vsebnost FOS in inulina , poleg posebno prijeten okus koreninskega ekstrakta yacón dali ta izdelek veljaven sladilo, ki se uporablja v nizko-kaloričnih dietah. Poleg sladkanja in nizkega energijskega prispevka korenina yacona prinaša  številne koristi .

Prednosti korena yacon

Glavne prednosti korenine yacona se vrtijo okoli vsebnosti inulina in FOS. Kot smo že omenili, je inulin prehranska vlaknina, ki je ne more asimilirati človeško črevesje, ki nima potrebnih encimov.

Vendar ima inulin nekaj pomembnih lastnosti. Najprej spada v kategorijo  želirnih vlaken : to pomeni, da v stiku s tekočinami tvori gel in se nagiba k povečanju volumna. Volumetrično povečanje inulina povzroči, da zavzame več prostora v želodcu, kar povzroči   intenziven in dolgotrajen občutek sitosti .

Z drugimi besedami, uporaba izvlečka korenine yacona v svojih jedeh ne daje le bolj eksotičnega pridiha, ampak tudi pomaga zmanjšati verjetnost nezdravih prigrizkov čez dan.

Poleg tega dejstvo, da človeško telo nima encimov, potrebnih za njegovo presnovo, ne ovira njihove potencialne uporabe v mikrobioti. Mnogi namreč vedo, da je v debelem črevesu zelo veliko bakterij, katerih presnovna aktivnost močno vpliva na počutje človeškega telesa.

Nekateri dejavniki, kot so neuravnotežena prehrana, kajenje, uživanje alkohola in stres, lahko povzročijo pomembno spremembo v taksonomski sestavi človeške mikrobiote, spodbujajo razvoj bakterij, ki so potencialno sposobne škodovati organizmu in so povezane z nekaterimi patologijami. .

V zvezi s tem je zato dobro vedeti, da je inulin prebiotik, torej snov, ki lahko  spodbuja pravilno ravnovesje mikrobiote . Pravzaprav snov fermentirajo bakterije iz rodov  Bifidobacterium  in  Lactococcus , ki so na splošno povezane z dobrim počutjem.

Druga potencialno zanimiva aktivnost izvlečka korenine yacona je možno  preprečevanje sladkorne bolezni tipa 2 . Ta zelo resna bolezen je pravzaprav povezana s številnimi stanji, vključno z zvišanjem indeksa telesne mase (značilno za predebele osebe) in insulinsko rezistenco.

V študiji na univerzi v Tucuman v Argentini , se je pokazalo, da je 120-dnevno zdravljenje z yacón korenskega ekstrakta sposobna  povečati koncentracijo v krvi insulina  pri debelih ženskah, kar omogoča boljšo kontrolo krvnega sladkorja v krvi.

Poleg tega je bilo tudi v isti študiji opaženo, da so ženske, ki so jemale ekstrakt, imele  večjo črevesno pravilnost  kot osebe iz kontrolne skupine. To potrjuje rezultate nekaterih in vitro testov  , po katerih bi se koren yacona lahko boril proti zaprtju.

Zaradi tega in zaradi nasičenega in uravnavanja glukoze izvlečka korenine yacon je bil pred kratkim označen kot snov za hujšanje.

Kako ga uporabiti

Trenutno zaradi predpisov, ki trenutno veljajo po vsej Evropski uniji, ni mogoče uvažati korenine yacona na ozemlje, vendar je sadje prosto naprodaj, če je pridelano v EU, zato bi ga bilo težko najti, vendar ni nemogoče, pravzaprav obstajajo različna podjetja, tudi v Italiji, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in prodajo tega gomolja.

Nasprotno, ekstrakt korenine yacona, znan tudi kot sirup, je pridobil dovoljenje za uvoz v EU, zato ga je v tej obliki lažje najti.

Yaconov koreninski sirup   ima gosto konsistenco (podobno kot med), vendar ima  zelo nizek glikemični indeks , zato ga lahko uporabljajo kot  sladilo tudi ljudje s sladkorno boleznijo.

Sirup, pridobljen z občutljivimi metodami, ima enake lastnosti kot koren yacona. Zato ga lahko namesto medu (tudi na prepečencah) uporabljamo za sladkanje pijač, mesnih jedi, sirov, pri čemer uživa vse njegove pomembne lastnosti.

Da sirup ne izgubi nekaterih svojih prednosti, pa ga je treba uporabljati na živilih ali pijačah, ki ne presegajo 70 °C. Nad tem pragom se bodo lastnosti korena yacon dramatično zmanjšale.

Kje najti

Kot že omenjeno, trenutno yacon nima potrebnih dovoljenj za uvoz v Evropsko unijo, zato se morate v primeru nakupa plodov ali korenin obrniti na lokalne proizvajalce .

Po drugi strani pa je lažje kupiti sirup, ki ga lahko kupite pri različnih prodajalcih. Ker je to sestavina, ki jo italijansko prebivalstvo trenutno komaj pozna, jo je v številnih mestih težko najti v fizičnih trgovinah, zato jo je priporočljivo kupiti prek spleta.

Na Amazonu je tudi nekaj izdelkov iz korenine yacona, vključno s prahom, čipsom iz yaconovega sirupa in listi rastline, poglejte tukaj .

Zaradi izjemnih  lastnosti za hujšanje, preprečevanje zaprtja, prebiotičnih in nizkokaloričnih lastnosti je bil izvleček korenine yacona uveden tudi v formulacijo posebnih  prehranskih dopolnil , vključno z  Reduslimom . Zahvaljujoč prisotnosti yacona vam torej lahko dodatek pomaga hitreje shujšati.

Koren yacona: kontraindikacije

Kljub odsotnosti številnih študij o možnih toksičnih učinkih korenine yacona je znano, da jo prebivalci Južne Amerike že stoletja uporabljajo na popolnoma varen način.

Kljub temu je priporočljivo, da se pred zaužitjem katere koli dodatne sestavine – še posebej, če sledite določenim farmakološkim zdravljenjem – posvetujete z zdravnikom.

Spada v isto družino kot sončnica, zato tisti, ki doživijo alergijske reakcije po izpostavljenosti tej rastlini, ne smejo uživati ​​yacona.

Poleg tega, če se odločite za prehranska dopolnila na osnovi yacona, je najbolje, da ne presežete najvišjih priporočenih odmerkov: snov ima namreč odvajalni učinek in lahko povzroči težave tudi pri tistih, ki jih običajno prizadenejo pogosti driski.

Zaključki

Ohranjanje zdrave in uravnotežene prehrane za dolgo časa, pa tudi  prijetne za okus , je povsem mogoče. Koren yacon je jasno pričevanje o tem. Dodatek sirupa, pridobljenega iz te korenine, zagotovo naredi jedi bolj prijetne, ne da bi povečali kalorični vnos in ravno nasprotno prinesli koristi.

Vendar pa je tudi v tem primeru treba sprejeti ustrezne varnostne ukrepe. Vedno je treba ne preseči količin, ki jih priporoča proizvajalec ali dobavitelj, da se izognemo neprijetnim učinkom.

Poleg tega, če je namen uporabiti izvleček korenine yacona za  pospešitev izgube teže , ne smemo pozabiti na aktiven življenjski slog in uravnoteženo prehrano, ki so bistvene navade za doseganje konkretnih in trajnih rezultatov.