Ledvične kolike, tukaj je, kako prepoznati simptome, ugotoviti, kakšni so vzroki in zdravila za to težavo, ki je skupna mnogim Italijanom.
Kolike , na splošno, so krči , ki vplivajo na mišice in nekaterih organov v nenadnega težka . Med temi je ledvična kolika med najbolj bolečimi: nekateri bolniki pravijo, da je bolečina pri ledvični koliki primerljiva z bolečino pri vbodu.
Poleg tega prisotnost ledvične kolike nikoli ne smemo šteti za fiziološko, saj je bolečina, povezana z njo, jasen znak težave, ki zahteva obisk zdravnika in intervencijo za rešitev situacije.
Tukaj je torej vse, kar je treba vedeti o ledvični koliki: simptomi, kako jih prepoznamo, kakšni so sprožilni vzroki in katera zdravila je mogoče uporabiti.
Simptomi ledvične kolike
Ledvične kolike so z biološkega vidika nenadne in zelo boleče mišične kontrakcije , ki jim v kratkem času sledi sprostitev istega tkiva. Tako kot ko se prostovoljna telesna mišica premika, tudi tkiva – in s tem organi -, ki delujejo, nehote sledijo temu ciklu, vendar se lahko zgodi, da se ponovitve v določenih primerih napačno izmenjujejo, kar povzroči zelo močno bolečino, znano kot ime ledvične kolike.
Značilne značilnosti tega krča so dobro opredeljene: gre za izjemno močno bolečino, ki vam v nekaterih primerih lahko vzame sapo in ki jo primerjate z vbodom, ki se pojavi nenadoma in povsem nepričakovan način. Po številnih pričevanjih je dogajanje skoncentrirano predvsem ponoči, čeprav ni znanstvenih študij, ki bi to tezo potrdile.
Druga značilnost ledvične kolike je njeno trajanje : ne glede na to, kako intenzivna je v resnici, bolečina po nekaj sekundah izgine . Ena sama kolika torej spontano mine v nekaj trenutkih.
Kljub samodejnemu poteku, ko je zaznana prva ledvična kolika, je smiselno pričakovati še druge naslednje, ki se pokažejo s podobno intenzivnostjo kot prve.
Prav tako se bolečina, ki jo povzročajo kolike, širi na druga področja telesa, saj intenzivnost povzroča širjenje bolečine. Glede na vrsto kolike širjenje bolečine poteka po bolj ali manj natančno določenem vzorcu. V konkretnem primeru ledvične kolike je vnetje padajoče in teži do spodnjega dela trebuha, hrbta in dimelj.
Drugi simptomi, ki so lahko pred ledvično koliko ali jo spremljajo, so slabost in bruhanje , tahikardija , možno potenje in sledi krvi v urinu , ki so značilni za težavo. Obstajajo tudi nekatere bolj ali manj subjektivne manifestacije, ki niso povezane z vsemi bolniki, vključno s potrebo po pogostem uriniranju in občutkom, da mehur ni popolnoma izpraznjen.
Vzroki ledvične kolike
Kot je mogoče jasno razbrati iz imena, ledvična kolika prizadene dva specifična organa, ki sta odgovorna za filtriranje krvi in sproščanje odpadkov v urinu: ledvice. Ta dva organa s podobno obliko kot fižol sta izjemno bogata z majhnimi kanalčki, tubulami in krvnimi žilami, ki tvorijo zelo kompaktno, a porozno strukturo, ki deluje kot mehanski filter.
Toda bodisi zaradi predispozicije bodisi ob neustrezni prehrani lahko pride do ledvične kolike. Z mehanskega vidika jih povzročajo aglomeracije delcev, ki postanejo zapleteni , dobijo kompaktno obliko (podobno kot pri majhnih kamenčkih ) in ovirajo delovanje ledvic, znane kot ledvični kamni .
Ko se izračuni oblikujejo, se lahko v bistvu soočimo z dvema situacijama. V prvem primeru so ledvični kamni preveliki, zato popolnoma ovirajo pretok krvi in tvorbo urina; v drugem primeru pa so kamni preveliki za prehod z urinom, a dovolj majhni, da prodrejo v tubule. V tej specifični situaciji pa pritisk, ki ga izvaja kri navzgor, prisili manjše kamne, da preidejo v kanale, kar povzroča neznosno bolečino.
Vzroki, ki vodijo do nastanka ledvičnih kamnov, pa so izjemno raznoliki. Ena od glavnih je dehidracija : pitje malo vode namreč prispeva k strjevanju delcev, ki dejansko postanejo ledvični kamni.
Ravno zaradi tega je priporočljivo piti povprečno 2 litra vode na dan.
Vendar pa je tudi izbira vode za pitje bistvenega pomena, da se izognemo nastajanju ledvičnih kamnov. Zlasti če pijete zelo trdo vodo , bogato s kalcijem in solmi, je verjetnost nastanka kamnov zelo velika. Seveda imajo minerali, raztopljeni v vodi, temeljno funkcijo za človeško telo, zato je nasvet, da ne pijemo samo mineralne vode, temveč jih zamenjamo z mineralnimi vodami.
Seveda tisto, kar jeste, pomembno prispeva k nastanku ledvičnih kamnov. Pomislite samo na dieto, ki je preveč bogata z natrijem : sol namreč poleg tega, da povzroča hipertenzijo, lahko prispeva tudi k nastanku ledvičnih kamnov različnih velikosti. Enako velja za prehrano z visoko vsebnostjo beljakovin in sladkorja, vendar ne z vodo.
Celo nekatera na videz nepričakovana hrana lahko povzroči nastanek kamnov (zlasti pri nagnjenih osebah). Med temi so na primer špinača , pesa in celo črni čaj . Ponovno, ideja ni demonizirati taka živila, temveč nadzorovati zaužite količine.
Skratka, debelost, specifične ledvične bolezni in celo nekatere okužbe lahko povzročijo nastanek kamnov ali kristalov, ki so osnova ledvične kolike.
Zdravila za ledvične kolike
Spodaj navajamo nekaj naravnih zdravil in nekaj farmacevtskih zdravil, ki se običajno uporabljajo za boj proti ledvični koliki.
Naravna zdravila za ledvične kolike
Eno izmed naravnih zdravil za ledvične kolike je nedvomno dieta . Kaj jesti za ledvične kolike? V resnici lahko le specialist odgovori na vprašanje z visoko specifičnostjo, zlasti na podlagi pregledanega kliničnega primera, vsekakor pa je treba upoštevati nekaj splošnih načel zdrave pameti: pijte dovolj vode čez dan, sledite raznoliki in uravnoteženi prehrani , večinoma zelenjave in se izogibajte uživanju preveč mesa .
Obstajajo tudi zapovedi, ki so bolj specifično povezane s težavo, vključno z izbiro vode za pitje, izogibajte se uživanju preveč zelenjave, bogate z oksalati, in ne pretiravajte z uživanjem čaja.
Med babičinimi zdravili za ledvične kolike pa je nekaj poparkov na osnovi breze, mesarske metle, alchechengio in preslice, vse zelenjave z močnimi diuretičnimi lastnostmi, ki lahko pripomorejo k uhajanju manjših ledvičnih kamnov.
Zdravila za ledvične kolike
Na srečo je farmacevtska industrija razvila več metod za zmanjševanje bolečin, povezanih z ledvično koliko. Med zdravili je nedvomno uporaba nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID) , ki zmanjšujejo vnetje in lajšajo bolečino.
Vendar je dobro upoštevati, da ta zdravila delujejo izključno na simptom, vendar ne rešujejo težave.
Kadar pa kolike povzroči mikroorganizem bakterijske ali glivične narave, je najbolj ustrezna rešitev uporaba antibiotikov, seveda na zdravniški recept.
Če so kamni in s tem ledvične kolike posledica prehrane ali različnih vzrokov in če z babičinimi zdravili za ledvične kolike ne izginejo, se je treba posvetovati s specialistom. V nekaterih primerih je edino možno zdravilo za odstranitev kamnov operacija.
Nekatere od teh operacij so minimalno invazivne : lahko se uporabijo majhne sonde, ki jih vstavimo lokalno, ki ustvarjajo udarne valove ali ultrazvoke, katerih cilj je razbiti kamen. Običajno se te operacije izvajajo pod lokalno anestezijo.
Ledvične kolike, kako dolgo trajajo
Posamezna ledvična kolika ima običajno zelo hiter potek, ki se giblje od 30 do 60 sekund. V tem času se bolečina manifestira nenadoma in intenzivno, doseže vrhunec in se nato razširi na druga področja telesa, nato pa izgine.
Tudi če ima posamezna kolika precej kratek potek, je dobro vedeti, da se ti mišični krči lahko pojavljajo v bolj ali manj rednih intervalih, dokler njihov vzrok ni popolnoma odpravljen.
Obstaja nekaj hipotez o koncentraciji kolik ob določenem času dneva, vendar trenutno to ni gotova novica.
Kaj jesti z ledvično koliko
Prehrana za ledvične kolike mora vsekakor slediti natančno določenemu vzorcu, zlasti pri predisponiranih osebah. Najbolj primerna prehrana je tudi v tem primeru Sredozemlje ena : to je priporočljivo, da jedo veliko svežega sezonskega sadja in zelenjave, obenem pa omejuje porabo izdelkov z oksalati (vključno s špinačo in pese, kot tudi lešnikov, rdeče sadje in črna čaj).
V prehrani je treba čim bolj omejiti tudi rdeče meso, ki zakisa urin in povzroči obarjanje nekaterih delcev, medtem ko se mineralne vode priporočajo zamenjati z nizko vsebnostjo mineralov. Glede na količino mora zaužita voda doseči vsaj 2 litra na dan.
Ledvična kolika v nosečnosti
Ledvične kolike v nosečnosti so pogosti. Običajno niso nevarni in so posledica povečanih prehranskih potreb ženske, ki gosti plod. V tem primeru veljajo vsa zgoraj navedena priporočila (vendar je priporočljivo, da se ob prvih manifestacijah obrnete na ginekologa in urologa za ustrezno in varno zdravljenje).
Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja
Ledvične kolike so krči, ki nastanejo iz ledvic in prizadenejo spodnji del trebuha do dimelj.
Te se kažejo z zelo intenzivno bolečino, pogosto neznosno, ki ima zelo hiter potek.
Sprožilni vzrok so kamni, ki ovirajo normalno delovanje ledvic.
Posamezna kolika je zelo kratka, vendar se lahko pojavijo v skupinah z bolj ali manj dolgimi presledki med enim in drugim.
Uporabljajo se lahko tako naravne – povezane s hrano – kot klinične metode.
Priporočljivo je jesti sezonsko sadje in zelenjavo ter piti veliko vode.
Špinačo, peso, rdeče sadje in lešnike, sadje, bogato z oksalati, je treba omejiti.
Med kolikami je priporočljivo piti minimalno mineralizirano vodo, da se izognemo poslabšanju težave.
Napotni specialist je urolog.