Moringa: lastnosti, koristi, uporaba in kontraindikacije
Kaj je moringa
Moringa je s čisto botaničnega vidika rod rastlin iz družine Moringaceae. Pravzaprav se skupni izraz «moringa» nanaša na določeno vrsto, in sicer Moringa oleifera Lam.
Moringa je značilna za indijska ozemlja blizu Himalaje , izgleda kot grm, ki lahko doseže več metrov visoko . Navadne rastline imajo višino od 4 do 7 metrov, vendar so znani primerki te vrste, ki so dosegli 10 metrov višine. Njegovo deblo je pri dnu razvejano, ki je na otip mehko, skoraj gobasto. Listi, običajno majhni in z značilno ovalno obliko, imajo na delu, ki je izpostavljen soncu, svetlo zeleno barvo, na tistem v senci pa bledo zeleno. V toplejših krajih, na primer v indijskem zaledju, lahko zacveti tudi do 3-krat na leto.
Njeni cvetovi so majhni in beli, plodovi pa, ko dozorijo, dobijo lesnato konsistenco.
Vsi deli rastline so užitni in se v Indiji veliko uporabljajo . Pred stoletji so prebivalci regije verjeli, da ima grm čudežne lastnosti, tako zelo, da so mu dali vzdevek » drevo čudežev «.
Med njegovimi najpomembnejšimi funkcijami je poleg kozmetične in prehranske funkcije flokulacijskega sredstva. Pravzaprav se je v bližini Nila rastlina pogosto uporabljala za čiščenje vode za prehrano ljudi.
Gojenje je precej preprosto: rastlina nima posebnih prehranskih potreb in ne potrebuje posebne nege v času svojega življenja; kot da to ne bi bilo dovolj, se lahko dobro upira suši, kar mu je omogočilo, da se dobro prilagodi tropskim območjem, značilnim za Indijo in Egipt.
Moringa: vse njene koristne lastnosti
Lastnosti moringe so raznolike. Kot smo že omenili, so nedvomno najbolj vredne pozornosti njegove hranilne lastnosti . Pravzaprav se moringa zdaj uporablja kot vir preživetja za nerazvito prebivalstvo, kjer primanjkuje hrane in je podhranjenost zelo razširjena.
Lastnosti moringe se razlikujejo glede na del analizirane rastline. Na primer, o listih je znano, da imajo visoke koncentracije visoko biološko razpoložljivih vitaminov .
Ti vključujejo skoraj vse vitamine B (z izjemo B12) in visoke koncentracije vitamina C , bistveno višje od tistih, značilnih za pomarančo . Poleg tega ne manjka karotenoidov in provitamina A , pa tudi skupine mineralov, ki so bistveni za vzdrževanje telesa, vključno s cinkom , kalcijem , železom , natrijem in kalijem ter magnezijem .
Poleg tega so listi bogati z esencialnimi aminokislinami , kar pomeni, da človeško telo ne more samostojno sintetizirati, zaradi česar so še posebej hranljivi.
Stroki moringe, ko niso zreli, se poberejo in uporabljajo kot druge stročnice v prehrani. Odlikuje jih v tem primeru ne visok odstotek beljakovin, temveč netopna vlakna, ki jih prinašajo, pa tudi mangan , ki ga v listih ni.
Iz semen moringe pa pridobivajo dobro znano olje Behen , ki se uporablja v kozmetiki za nežne in sproščujoče masaže. Olje, pridobljeno iz semen moringe, če ni rafinirano, je primerno tudi za prehrano ljudi; zanj je značilen sladek priokus, s prehranskega vidika pa je bogat z nenasičenimi maščobnimi kislinami, pri čemer nad vsemi ostalimi prevladuje oleinska (maščobna kislina v ekstra deviškem oljčnem olju).
Poleg tega je s funkcionalnega vidika moringa pokazala številne pozitivne učinke na zdravje ljudi . Zlasti visoka koncentracija polifenolov , vključno s flavonoidi , daje listom rastline izjemne antioksidativne lastnosti .
Poleg tega minerali in druge sekundarne spojine, ki so prisotne v majhnih koncentracijah, povzročajo, da moringa deluje kot naravni antibiotik , saj je aktivna najprej proti gram pozitivnim bakterijam in nato gram negativnim. Poleg tega se rastlini pripisujejo protivnetne in protitumorske lastnosti , tudi če so potrebne nadaljnje študije o teh značilnostih, da se potrdi njihova prisotnost.
Poleg tega ima moringa hipoholesterolemične in hipoglikemične lastnosti , zato spodbuja zniževanje ravni insulina v krvi in preprečuje vse težave, povezane s tem specifičnim stanjem. Poleg tega prisotnost maščob omega 3 , 6 in 9 zmanjšuje kopičenje lipidov na mnogih področjih.
Uporaba moringe
Moringa kot tropska rastlina ni primerna za gojenje v Italiji, saj ji zmerno podnebje ne omogoča bivanja v tej državi. V Indiji, pa tudi v vseh drugih krajih, kjer rastlina lahko raste brez težav, je njena uporaba raznolika.
Liste, na primer, drobno sesekljamo, da dobimo fin zeleni prah in se uporabljajo kot aroma ali začimba v številnih jedeh; enak rezultat lahko dosežemo tudi s predhodno dehidracijo listov.
Z listi moringe prebivalci azijskih držav običajno pripravljajo juhe, pa tudi omake in kreme vseh vrst. Sesekljane in posušene liste ter po možnosti fermentirane uporabljamo tudi za pripravo poparkov.
Po mnenju mnogih študij, njegove lastnosti so podobne tistim, ki jih Matcha čaja , japonskega izvora.
Stroke zberemo in skuhamo, semena moringe pa lahko dušimo, pražimo ali ekstrahiramo, da dobimo zgoraj opisano olje.
Korenine, pa tudi liste, nasekljamo in uporabimo za dajanje eksotičnih arom jedem.
Cvetove moringe pa dodajamo svežim solatam in iz njih je mogoče pridobiti tudi med s posebno in nežno aromo.
Od vseh pravkar navedenih uporab je v Italiji trenutno razširjenih le nekaj. Gotovo so na primer v Bel Paese prispeli sesekljani in posušeni listi moringe , ki se uporabljajo za pripravo zdravih poparkov in blagodejnih napitkov ; podobno se olje iz semen moringe pogosto uporablja v kozmetiki , saj deluje mehčalno in hranilno.
Vendar, kot že omenjeno, v Italiji ni mogoče najti celotne rastline moringe, zato trenutno stroki, korenine in steblo niso v široki uporabi.
Prehranska dopolnila na osnovi moringe
Moringa ali bolje rečeno njeni listi se pogosto uporabljajo pri pripravi posebnih prehranskih dopolnil . Razlog za to izbiro je kmalu razložen s hranilnimi lastnostmi listov te rastline, ki so na splošno opisane zgoraj.
Na dopolnila Moringa , ki se uporabljajo za uveljavitev antioksidant učinek ali uvesti hranil, ki manjkajo v vaši prehrani, prihajajo v različnih oblikah. Ena najpogostejših oblik je nedvomno prašek: v tem primeru lahko moringo v prahu, zelene barve in rahlo pikantnega okusa, dodajamo napitkom ali smutijem, pri čemer natančno upoštevamo odmerke, ki jih priporoča proizvajalec.
Vendar pa so dodatki na osnovi moringe na voljo tudi v obliki kapsul . Cilj te drugačne oblike vnosa je dvojen in sestoji ne le iz prikrivanja eksotičnih arom, ki morda ne bodo prijetne za vsakogar, temveč tudi za uravnavanje sproščanja hranil , da bi podaljšali blagodejni učinek sestavin. ki jih vsebuje dodatek.
Ne pozabite pa, da prehranska dopolnila niso mišljena kot nadomestek obrokov, temveč kot zavezniki raznolike in uravnotežene prehrane.
Moringa: vse kontraindikacije
Ker je za italijansko populacijo relativno nova hrana, trenutno ni mogoče z gotovostjo trditi, da ni stranskih učinkov.
Vendar so znanstvene raziskave v tej smeri naredile pomemben napredek, saj je bilo ugotovljeno, da prekomerno uživanje korenin moringe povzroča slabost , bruhanje in druge neprijetne simptome zaradi prisotnosti alkaloida, spirokina, ki lahko ovira prenos živčnega sistema. impulzi.
Poleg tega kljub široki uporabi kot hranilo za nerazvite populacije ni mogoče izključiti, da ima moringa neželene učinke na moške, zlasti pri morebitnih alergijah.
Poleg tega so bile v znanstveni literaturi objavljene nekatere študije, ki dokazujejo neuspešni učinek korenin in drugih delov rastline; čaka na nadaljnjo potrditev ali zanikanje, zato, da se kot previdnostni ukrep za ženske priporočljivo v nosečnosti z ne porabijo moringa .
Uživanje moringe je treba nadzorovati tudi pri jemanju zdravil : znano je, da lahko kemične spojine, ki jih vsebuje ta rastlina, ovirajo delovanje citokroma P450 in zavirajo njegovo delovanje.
V primeru, da jemljete zdravila, vendar na splošno kot previdnost, je zelo priporočljivo, da se pred jemanjem izvlečkov ali dodatkov moringe posvetujete s svojim zdravnikom.