Napadi anksioznosti: kaj so, simptomi, vzroki, zdravila in vse, kar morate vedeti
Najnovejša izdaja Diagnostičnega in statističnega priročnika za duševne motnje , priročnika za psihologe, psihiatre in zdravnike, ki delajo na sorodnih področjih, opredeljuje anksioznost kot pričakovanje prihodnje, resnične ali zaznane grožnje . Ravno časovni vidik ga združuje in hkrati ločuje od strahu, ki je namesto tega povezan s neposredno grožnjo.
Glede na to definicijo je dobro navesti, da anksioznost ni vedno povezana z motnjo ; v resnici, ko zaznamo neposredno grožnjo, je lahko tesnoba koristna za zaščito sebe, za sprejemanje pravilnega in preudarnega vedenja ter za spodbujanje sklepanja. Če neposredna grožnja osebe ne more ogroziti (na primer pri izpitu, testu ali razgovoru), lahko anksioznost celo pomaga izboljšati človekovo uspešnost.
Motnja namesto tega nastane, ko je zaznavanje anksioznosti neobvladljivo in predvsem nemotivirano (v tem primeru govorimo o anksioznem napadu ali krizi) ali če traja dlje časa in postane sestavni del posameznikovega vsakdanjega življenja (generalizirana anksioznost). . Prav tema dvema situacijama je v Diagnostičnem in statističnem priročniku duševnih motenj namenjenih več strani.
Simptomi napadov anksioznosti
Napad tesnobe je torej nenaden pojav intenzivnega nelagodja ali strahu , ki v relativno kratkem času (včasih je dovolj že nekaj minut) doseže vrhunec . V nasprotju s tem, kar bi si lahko mislili, anksioznost ne vpliva le na psihološko sfero posameznika, ampak napada tudi fizično stanje osebe , na nezanemarljiv način. Fizični simptomi, ki so pogosto povezani z napadom anksioznosti, vključujejo hiter srčni utrip, bolečine v prsnem košu , občutek pomanjkanja kisika (zadušitev), slabost ali trebušne krče, znojenje in omotico ; v najresnejših primerih ima lahko človek vtis, da ni več sam v sebi ali da je realnost spremenjena.
Očitno za opredelitev napada anksioznosti ni nujno, da se pojavijo vsi ti simptomi, vendar Priročnik navaja, da se morajo za pravilno diagnozo pojaviti vsaj 4 od zgoraj naštetih zaznav.
Drugi simptomi, ki ne bodo vključeni na seznam za diagnozo, so lahko pogost in intenziven jok ali glavobol .
Za vsak od teh simptomov je nemogoče opredeliti intenzivnost, s katero se lahko pojavi: ta lastnost je strogo odvisna od posameznika, ki ga prizadenejo napadi anksioznosti. Vsekakor pa je pomembno, da poskušamo obdržati nadzor, preprečiti, da bi vsaj eden od teh simptomov ogrozil biološke funkcije in tako predstavljal resnično nevarnost za zdravje.
Oseba, ki trpi zaradi napadov anksioznosti, in tisti okoli njega morajo takrat vedeti, da se lahko intenzivnost simptomov močno poveča, če je zadevna oseba prisiljena v omejen prostor in nima možnosti «pobega». To ne vključuje le utesnjenih in zaprtih prostorov, kot so dvigala ali majhne sobe (za katere je mogoče opisati še eno specifično motnjo), temveč tudi družbene situacije, zaradi katerih se lahko posameznik počuti «ujeto» zaradi napadov panike. Sem spadajo na primer slovesnosti in dogodki.
Vzroki za anksiozne krize
Prepoznavanje vzroka napadov anksioznosti sploh ni enostavno. Razlog je v tem, da je med dejavniki, ki lahko povzročijo te napade, nekaj «tihih» ali tistih , ki posamezno in v trenutku ne morejo določiti reakcije, ki pa jih lahko, dodane drugim in «akumulirani» skozi čas, povzročijo. pomemben prispevek. Ravno zaradi tega Priročnik opredeljuje napad anksioznosti kot «nepričakovan», saj ob povečanju intenzivnosti simptomov ni mogoče prepoznati enega samega in očitnega sprožilca.
Med potencialnimi vzroki pa je vsekakor mogoče izpostaviti dejavnike, povezane s temperamentom posameznika : nagnjenost k filtriranju in sprejemanju negativnih čustev povzroča na primer vstop v spiralo negativnosti, ki lahko doseže svoj vrhunec ravno s pogostimi napadi tesnobe.
Poleg tega so nekateri možni vzroki povezani z okoljskimi dejavniki in travmatičnimi dogodki . Eden od daleč najpogostejših dejavnikov tveganja je spolna ali fizična (nasilna) zloraba v otroštvu . Ne smemo pa zanemariti težkih in stresnih situacij, ki so se zgodile v mesecih pred prvim napadom anksioznosti, pa tudi zlorabe alkohola, kajenja in mamil oziroma mamil.
Dejstvo, da so napadi anksioznosti pogostejši pri osebah, rojenih staršem, ki so pokazali to ali drugo anksiozno motnjo, kaže na to, da obstaja tudi dejavnik genetske predispozicije in čisto biološki mehanizmi, na katerih temelji to stanje; kljub temu trenutno niso izpostavljeni nobeni specifični geni ali sekvence, ki bi lahko prispevale k pojavu anksioznega napada; poleg tega nekateri znanstveniki domnevajo, da so vzrok za povečano tveganje za napade anksioznosti pri osebah s starši, ki trpijo za podobnimi motnjami, izključno v življenjskih razmerah, ki so vzpostavljene v domačem okolju, pri čemer je v celoti izključen vpliv genetike.
Napadi anksioznosti: vsa zdravila
Čeprav se za osebo, ki jo prizadenejo, napadi anksioznosti zdijo nepremostljiva ovira in s katero se preprosto naučijo deliti, je v resnici dobro vedeti, da se je mogoče zateči k številnim zdravilom različne narave, da omejimo intenzivnost napade tesnobe in se naučite, kako se z njimi boriti.
Vsa naravna zdravila za napade tesnobe
Med naravnimi zdravili, ki lahko pomagajo preprečiti ali zmanjšati intenzivnost napada anksioznosti, je nepričakovano: magnezij . Ta mineral, ki je vključen v nešteto bioloških procesov, lahko ob pomanjkanju povzroči različne bolezni, vključno z anksioznostjo. Redno jemanje, iz prehrane ali iz ad hoc dodatkov, je zato koristno za odpravljanje napadov anksioznosti.
Druga možnost je, da se zatečete k zeliščni medicini . Gre za tehniko, ki vključuje uživanje zeliščnih čajev in pijač s sproščujočimi lastnostmi , ki lahko preprečijo simptome tesnobe; med njimi so znani baldrijana , kamilica , pa tudi melisa in pasijonka .
Aromaterapija je podobna fitoterapiji , ki ne vključuje neposrednega vnosa pijač, temveč vdihavanje specifičnih dišav ; Da bi dosegli ta namen, se lahko zatečemo tudi k eteričnim oljem, ki jih ob rahlo segrevanju ne zaznamo le z vonjem, temveč jih z nežnimi gibi vmasiramo v kožo, da okrepimo njeno sproščujočo moč. V zvezi s tem se je mogoče posvetovati s strokovnjaki ali strokovnjaki na to temo, ki lahko zagotovo ponudijo bolj ciljno usmerjen nasvet.
Tehnike meditacije
Med naravnimi zdravili, ki jih je mogoče uporabiti za preprečevanje napadov anksioznosti, je nekaj posebnih tehnik meditacije , ki se jih lahko naučimo s posebnimi tečaji in ki so nedvomno lahko v pomoč pri boju proti negativnim mislim . Med njimi je mogoče omeniti, na primer, jogo , zelo znano in cenjeno tehniko budističnega izvora po vsem svetu; obstajajo pa tudi manj znane alternative jogi, kot je Tai Chi (čeprav je to, natančneje, borilna veščina).
Homeopatska zdravila za napade anksioznosti
Ambra Grisea, Ignatia Amara, Gelsemium, Aconitum Napellus in Argentum Nitricum so nekateri izmed najpogosteje uporabljenih elementov v homeopatiji za boj proti anksioznosti. V zvezi s tem smo napisali zelo podroben članek, preberite » homeopatski anksiolitiki «.
Farmacevtska zdravila za napade anksioznosti
V primeru, da so napadi anksioznosti še posebej intenzivni, je mogoče posegati po nekaterih farmacevtskih sredstvih, ki lahko odpravijo ali ublažijo simptome. Med temi so tudi posebne terapije.
Eno najbolj priporočenih zdravil za zdravljenje anksioznosti, zlasti tiste, ki se občasno pojavlja med napadi, je buspiron.
Je pomožna snov, ki spada v kategorijo anksiolitikov , čeprav za razliko od vseh drugih zdravil, ki spadajo v to kategorijo, ne povzroča zasvojenosti ali zasvojenosti. Deluje dolgoročno in ne povzroča odvisnosti. Poleg tega zdravilo ni hipnotično.
Pri kratkotrajni uporabi in z ne prevelikimi odmerki se lahko zatečemo tudi k benzodiazepinom , ki pa imajo kot stranski učinek nastanek odvisnosti in odvisnosti; med njihovimi glavnimi učinki sta zdravljenje nespečnosti in kontrast neprijetnih čustev.
Če pa po drugi strani potrebujete zdravila, namenjena oviranju telesnih učinkov, ki jih povzroča anksioznost, je mogoče omeniti zaviralce beta , ki lahko ublažijo tahikardijo, palpitacije, omotico in druge simptome, hkrati pa ne delujejo na psihološko komponento motim.
Preden vzamete katero koli zdravilo, se je očitno nujno posvetovati z zdravnikom.
Kot smo že omenili, je napade anksioznosti mogoče zdraviti tudi s posebnimi sestanki pri psihologu ali pri specialistu, pooblaščenem za zdravljenje te motnje.
Ne bi smeli občutiti zadrege, če se odločite za to rešitev: to je pravzaprav izbira, ki lahko dokončno reši problem, saj vam lahko strokovnjaki svetujejo tudi, da se izognete pojavu prihodnjih napadov. kot ugotavljanje korenine problema.
Zaključki
Anksioznost je torej čustvena manifestacija, podobna strahu, vendar povezana s prihajajočimi in potencialno nerealnimi dogodki ali pogoji. Čeprav zajema čustveno sfero, ima lahko posledice tudi na človekovo telo, povzroča tahikardijo, občutek zadušitve in druge simptome, ki so od osebe do osebe različni. Vendar pa napadov anksioznosti ne smemo zamenjevati s generalizirano anksioznostjo: medtem ko se prvi dejansko pojavljajo občasno in imajo potek, ki predstavlja vrhove intenzivnosti, generalizirana anksioznost nenehno «soobstaja» z osebo, ki je razrezana., ki vplivajo na njihove izbire in vedenja, predvsem pa brez konkretnega razloga, ki upravičuje njihovo prisotnost. Zato je pomembno dobro razumeti razlike med obema stanjema, da zagotovimo, da je zdravljenje ciljno usmerjeno in zelo učinkovito.
Sponzorirano obvestilo: