Nizek TSH: vzroki, simptomi, tveganja in zdravila
TSH , čigar kratica izhaja iz angleškega izraza ščitnico stimulirajoči hormon, ki je poznan v razširjeni obliki, -ščitnico stimulirajočega hormona . Gre torej za biološko molekulo z nizko molekulsko maso, ki jo izloča adenohipofiza, to je sprednji del hipofize, in ima za cilj – kot je razbrati iz samega imena – ščitnico .
Z biološkega in fiziološkega vidika deluje ta hormon kot stimulator za proizvodnjo drugih molekul istega razreda , ki jih tokrat izloča žleza, ki predstavlja njegov cilj, ali hipofiza; zlasti TSH vpliva na izločanje FT3 in FT4.
Sledijo glavne informacije o vrednostih tega hormona v krvi in zlasti o vzrokih in simptomih, ki so povezani s prenizko koncentracijo TSH, ter o zdravilih za to težavo.
Nizek TSH: kakšni so vzroki
Normalne vrednosti TSH: kakšne bi morale biti
Preden sploh razpravljamo o vzrokih, ki povzročajo znatno znižanje ravni TSH v obtoku, je dobro poznati referenčne vrednosti in mejo, pod katero se ta hormon šteje za nizko. Splošno priznane minimalne in maksimalne meje TSH so 0,4 in 4,5 mednarodne milienote na liter krvi (mednarodna enota je količina, ki temelji na učinku, ki ga ima molekula na človeški organizem); vendar je študija, objavljena leta 2015 v reviji Thyroid Research, predlagala revizijo vrednosti, tako da bi minimalno mejo dosegli na 0,45 mU / L in najvišjo mejo na 4,12 mU / L.
Dejavnikov, ki lahko vplivajo na odstopanje vrednosti TSH v obtoku od tabelarnih, je lahko veliko in ne nujno patoloških, saj se koncentracija hormona lahko razlikuje glede na starost, spol in telesno težo, na primer.
Ta odstavek lahko torej zaključimo tako, da navedemo številko pod 0,45 kot nizko vrednost tsh in tsh nižjo od 0,4 kot zelo nizko vrednost tsh.
Vzroki za nizek TSH: mehanizem negativne povratne informacije
Eden glavnih vzrokov za nizek TSH je tako imenovani mehanizem negativne povratne informacije . Kot smo že omenili, je glavni cilj nizkega TSH spodbuditi proizvodnjo dveh drugih hormonov v ščitnici, ki se sproščata v obtok. Zahvaljujoč sistemu negativnih povratnih informacij ima vnos ščitničnih hormonov v krvne žile neposredno posledico znižanja ravni TSH v krvi , kar je povsem naraven mehanizem.
Ta pojav pojasnjuje, zakaj lahko pride do znatnih razlik v ravneh TSH v obtoku, tudi v istem dnevu.
Ta nenadna sprememba je lahko precej pogosta in fiziološka, v drugih primerih pa je lahko povezana z nekaterimi posebna stanja , vključno s hipertiroidizmom.
Hipertiroidizem povzroča prekomerno proizvodnjo ščitničnih hormonov, ki po opisanem mehanizmu povzročijo dekoncentracijo TSH.
Merjenje vrednosti TSH je zato lahko koristno pri poudarjanju kakršne koli motnje v delovanju ščitnice.
Basedow-Gravesova bolezen kot vzrok nizkega tirotropina
Drug dogodek, ki lahko povzroči zmanjšanje tirotropina – dolgo ime za TSH – je Basedow-Gravesova bolezen . Ta avtoimunski sindrom, katerega vzroki še niso v celoti znani, povzroča povečano aktivnost ščitnice, pa tudi nastanek golše, razdražljivost, hujšanje in štrlenje zrkla čez veko ; v nekaterih primerih, ki pa predstavljajo zelo nizek odstotek bolnikov z diagnozo tega sindroma, so bile ugotovljene druge težave z očmi , resnejše od indiciranih.
Za pravilno diagnozo bolezni je ključnega pomena, da v krvi najdemo protitelesa proti receptorju TSH.
Nizek tirotropin: drugi vzroki
Drugi vzroki, ki lahko povzročijo nizko raven TSH, so disfunkcija adenohipofize, jemanje hormonskih terapij ali nekatere oblike raka ščitnice, katerih incidenca je razmeroma nizka. Ko pa je TSH nizek, lahko pride tudi do nosečnosti : v tem primeru je znižanje hormona v obtoku povsem redno, zlasti v prvih mesecih nosečnosti; med sedmim in devetim mesecem pa lahko vrednosti celo presežejo najvišjo raven.
Nizek TSH: simptomi
Natančneje, kaj pomeni nizka raven tirotropina v telesu? Nekateri simptomi so povsem splošni: živčnost, obilno potenje, tesnoba in vročinski utripi. V drugih primerih lahko pride do rahle tahikardije (zlasti pri nizkem TSH v nosečnosti), pa tudi do opazne izgube teže kljub povečanemu apetitu. Pri ženskah lahko pride do spremembe menstrualnega cikla , pri vseh preiskovancih pa lahko prizadenejo driska, slabost in bruhanje, v najtežjih primerih.
FT3 in FT4: odnos s hormonom TSH
Kot smo že pojasnili, je TSH neposredno povezan s prisotnostjo FT3 in FT4 v obtoku, ki sta trijodotironin oziroma tiroksin. Ta dva hormona sta posebna modulatorja telesnih presnovnih procesov – torej tistih, ki so odgovorni za pridobivanje energije iz hrane – in sta povezana s fenomenom termogeneze. To pojasnjuje, zakaj je izguba teže med simptomi, povezanimi z nizkimi vrednostmi TSH v obtoku.
Nizek TSH: tveganja
Na splošno je ob prisotnosti številnih zgoraj navedenih simptomov priporočljivo sodelovati v enem od številnih presejalnih programov, ki se izvajajo v številnih bolnišnicah in ASL za preprečevanje motenj v delovanju ščitnice, ali kako drugače rezervirati termin pri endokrinologu. Nizke koncentracije TSH, povezane z visoko prisotnostjo ščitničnih hormonov, lahko, če jih zanemarimo, povzročijo resne, pa tudi nevarne in v nekaterih primerih nepopravljive posledice za zdravje ljudi. Med temi je na primer mogoče omeniti povečanje in rahlo štrlenje zrkla iz vtičnic, ki jih je mogoče zdraviti s kapljicami za oko, ki pa se ne vrnejo vedno v normalno stanje; spet, če so vrednosti TSH dolgo časa nizke, lahko povzročijo vsiljive in nevarne aritmije, vključno z atrijsko fibrilacijo. Nazadnje je med drugimi posledicami nizke ravni tirotropina na dolgi rok mogoče omeniti demineralizacijo kosti z vsemi težavami, ki so povezane s tem stanjem.
Nizek TSH: zdravila
Iz tega, kar smo videli, je torej razbrati, da za telo ni nevarna nizka koncentracija TSH sama po sebi, temveč njegova povezanost s hipertiroidizmom. Ravno zaradi tega je običajno terapija, ki se uporablja za zdravljenje tega stanja, hormonskega tipa (z uporabo na primer metimazola) in ima poseben cilj, da ščitnico vrne v normalno delovanje. Dobro je biti pozoren, saj hormonske terapije ne zagotavljajo vedno rednega odmerka, ampak so prilagojene konkretnemu primeru, zlasti glede na raven ščitničnih hormonov v obtoku. Zato se je dobro posvetovati z endokrinologom, pogosto opraviti krvne preiskave in natančno slediti predlaganemu zdravljenju.
Drugo zdravilo, ki se uporablja predvsem, če simptomov ni mogoče nadzorovati s hormonskimi zdravili, je odstranitev ščitnice.
Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja
Tsh: hormon, ki stimulira ščitnico, je ščitnični stimulirajoči hormon in cilja na ščitnico. Deluje kot stimulator za proizvodnjo drugih molekul istega razreda in obstajajo primeri, ko so njegove vrednosti lahko nižje kot običajno. Tudi če ta situacija ni vedno povezana s kakšno patologijo, je dobro iti do dna in ugotoviti vzroke, ki so lahko na primer motnje v delovanju ščitnice, pa tudi nosečnost ali resnejše patologije.
Tsh je nizek, ko je njegova vrednost pod 0,45. Vrednosti pod 0,40 veljajo za zelo nizke.
Razlogi, zakaj ima lahko tsh nizke vrednosti, niso vedno patološkega tipa, eden od glavnih vzrokov bi lahko bil pravzaprav tako imenovana «negativna povratna informacija».
Če govorimo namesto o patologijah, lahko nizke vrednosti tsh daje Basedow-Gravesova bolezen. Drugi vzroki za nizek tsh je lahko nosečnost.
Najboljša stvar, ki jo lahko storite, ko ste v dvomih o svojih vrednostih tsh, je, da se obrnete na svojega zdravnika, ki vam bo zagotovo lahko svetoval, kaj storiti.
Ker so nizke vrednosti TSH povezane s hipertiroidizmom, običajno terapija vključuje hormonsko zdravljenje, na primer z uporabo metimazola, njen glavni cilj pa je povrnitev ščitnice v normalno delovanje. Vaš zdravnik in bolj poglobljeni obiski vam bodo lahko z gotovostjo povedali pot do rešitve tega problema.