Pomanjkanje železa: simptomi, vzroki, posledice in zdravila
Pomanjkanje železa: simptomi
Pomanjkanje železa je pogoj, ki ga v nobenem primeru ne smemo zanemariti. Ker lahko tudi zaradi železa rdeče krvne celice opravljajo svojo glavno funkcijo, to je transport kisika na vsa področja telesa , lahko rečemo, da v odsotnosti kovine trpimo za pravo obliko anemija , znana kot anemija zaradi pomanjkanja železa .
Krvni testi nam omogočajo, da natančno opredelimo, kaj je splošno priznana nizka vrednost. Zlasti nizke vrednosti železa so opredeljene kot take, ko feritin poroča o meritvi, ki je enaka ali manjša od 22 nanogramov / ml krvi.
V primeru pomanjkanja železa se zato lahko pojavijo številni simptomi.
Eden od teh je v glavnem povezan z dihanjem: mnogi ljudje, ki trpijo za anemijo zaradi pomanjkanja železa, se pritožujejo nad težavami z dihanjem , težko sapo in težko sapo . To je enostavno razložiti z dejstvom, da rdeče krvne celice, ki se zaradi pomanjkanja železa zmanjšajo in manj zadržujejo kisik, zelo hitro postanejo nasičene, tako da nimajo možnosti transporta plina do vseh delov telesa.
Eritrociti so odgovorni za svetlo rdečo barvo krvi. Eden od dejavnikov, ki prispevajo k temu, da rdeče krvne celice dobijo njihovo tipično barvo, je železo, natančneje njegovo oksidacijsko stanje (kar pojasnjuje, zakaj je venska kri še posebej temna, medtem ko je oksigenirana kri svetlo rdeča). Prav zaradi tega pomanjkanje železa povzroča bledico , povezano s splošnim občutkom šibkosti , ki je še posebej poudarjen v bližini nog.
Drugi splošni simptomi pomanjkanja železa v krvi vključujejo pospeševanje srčnega utripa, pa tudi znižanje temperature v rokah in nogah, glavobole in razdražljivost.
Vzroki za pomanjkanje železa
Razlogi, ki lahko povzročijo nizek feritin v krvi, so lahko številni.
Na splošno ta pojav pogosteje prizadene osebe, ki pripadajo ženskemu spolu.
To je posledica menstrualnega ciklusa : ženske v rodni dobi enkrat na mesec dejansko izgubijo volumen krvi, ki se giblje med 30 in 40 mililitri, v primeru težkega ciklusa pa lahko doseže tudi 80. Izguba vsebuje veliko eritrocitov. , ki vsebujejo velike količine železa, ki ga ni mogoče ponovno vnesti, razen s prehrano.
K temu moramo prišteti še dejstvo, da človeški organizem ni sposoben sintetizirati železa, zato se lahko, če se pomanjkanje, ki ga povzroča cikel, ne odpravi, le še poveča.
Med drugimi vzroki za pomanjkanje železa v krvi je tudi neuravnotežena prehrana . Kot smo že omenili, je prehrana edini vir železa, ki ga človeško telo ne more proizvesti.
Hemsko železo ali tisto, ki ga vsebuje kri, je prisotno v nekaj živilih, vključno z mesom (in natančneje jetri) in školjkami . Skozi leta so raziskovalci nizko porabo teh živil povezovali s pojavom pomanjkanja železa v krvi.
Tudi nekatera živila rastlinskega izvora vsebujejo železo, četudi je večinoma nehemsko železo in je predvsem prisotno v redkih količinah. Med rastlinsko hrano, ki ga vsebuje največ, so stročnice , predvsem pa leča in soja .
Vsa zelena listnata zelenjava , vključno z rukolo, vsebuje tudi znatne količine železa. Težava pa je v tem, da človeško telo večine nehemskega železa, pridobljenega s temi živili, dejansko ne absorbira. Na ta način torej živila ne morejo zadovoljiti potrebe po železu.
Nevsrkavanje kovine, ki povzroči znižanje ravni molekul železa v telesu, je lahko tudi posledica presnovne motnje v človeškem telesu. Da bi zagotovili asimilacijo minerala, je pravzaprav potrebna kompleksna skupina encimov, katerih pomanjkanje omejuje absorpcijo železa.
Encimi lahko odpovejo ali se izgubijo zaradi različnih razlogov, vključno z genetskimi ali kliničnimi razlogi. Pogosto dejansko osebe, ki so bile podvržene operaciji odstranitve ali modifikacije prebavnega sistema, v fazi pooperativnega okrevanja kažejo precej nizke vrednosti železa.
Skratka, pomanjkanje železa se lahko pojavi tudi v nosečnosti ali dojenju, kar je v tem primeru razloženo z otrokovo potrebo po tej kovini, ki jo odvzame materi.
Nizka količina železa: posledice
Nizka vsebnost železa je povezana z različnimi posledicami. Posledice pomanjkanja železa se takoj pokažejo v obliki zgoraj opisanih simptomov, vendar je dobro vedeti, da lahko pomanjkanje železa, če ga zanemarimo, dobesedno povzroči izgubo vezivnega tkiva oziroma njegovo uničenje, kar vodi v vrsto več ali manj resnih zapletov.
V nekaterih primerih je na primer alopecija povezana s pomanjkanjem železa , pa tudi z izgubo teksture in splošne kakovosti epitelnega tkiva, ki vključuje tako kožo kot nohte.
Osebe, ki trpijo za slabokrvnostjo, so bolj izpostavljene kakršnim koli okužbam ali zdravstvenim težavam nasploh, stanje pa se še poslabša v primeru anemije med nosečnostjo.
Pravzaprav obstajajo številne znanstvene študije, ki so se izrazile o možni povezavi med pomanjkanjem železa v krvi in prezgodnjimi porodi, morda z učinki anemije pri otrocih od trenutka, ko pridejo na svet. Poleg tega lahko po mnenju nekaterih raziskovalcev pomanjkanje železa med nosečnostjo ogrozi tudi življenje matere, ki jo pogosteje prizadene poporodna depresija.
Zdravila za pomanjkanje železa
Na srečo je mogoče omejevati pomanjkanje železa na različne načine, ki temeljijo predvsem na pregledu diete. Tukaj je torej več podrobnosti, da bi odpravili težavo z nizko vsebnostjo železa, začenši s tabelo.
Kaj jesti z nizko vsebnostjo železa
Katera živila vsebujejo železo ?
Kot smo že omenili, so ena izmed živil, ki so najbogatejša s hemskim železom, torej neposredno biološko dostopnim za človeško telo, jetra . Ta organ pravzaprav predstavlja prostor, kjer se shranjuje odvečno železo. Če zaužijete porcijo teh živil, lahko obilno zadovoljite dnevne potrebe. Drugi kosi mesa, čeprav v nižji koncentraciji, vsebujejo tudi biološko razpoložljivo železo.
Pri zelenjavi in žitih, ki večinoma vsebujejo nehemsko železo, je razprava bolj zapletena. Ker kovina, ki je prisotna v teh živilih, ni neposredno asimilirana, je priporočljivo sprejeti rešitve, katerih cilj je maksimiranje aktivnosti prebavnih encimov. Med temi raztopinami je na primer kombinacija živil z nekaterimi kislinami, vključno z askorbinsko kislino ( vitamin C ) ali ocetno kislino , ki jo vsebuje kis.
Ne smemo pozabiti tudi, da so v teh živilih nižje koncentracije železa, zato je za dosego enakega rezultata, ki ga lahko dosežemo pri kosi mesa, potrebno zaužiti več zelenjave.
Pomanjkanje železa: kaj storiti
V primeru, da prehrana ne more nadomestiti pomanjkanja železa, se lahko zatečemo k uporabi ustrezno preučenega prehranskega dopolnila. Obstajata tako generična prehranska dopolnila, ki integrirajo vse mikrokomponente, kot nekatera, ki so zasnovana le za kompenzacijo nizkega železa.
Priporočljivo je, da ne pretiravate z odmerki prehranskih dopolnil , saj lahko presežek železa povzroči težave v jetrih in širše.
Pomanjkanje železa v nosečnosti: kaj morate vedeti
Organizem v fazi rasti in sinteze novih tkiv, kot je plod, očitno potrebuje velike količine železa. Plod jemlje to kovino od matere, kar pomeni, da je rahlo zmanjšanje železa med nosečnostjo fiziološko.
Če pa nizko železo doseže zaskrbljujoče vrednosti, se je priporočljivo posvetovati z ginekologom in zdravnikom, da preučita rešitev, da se izognemo škodi tako materi kot otroku.
Pomanjkanje železa pri otrocih: kaj storiti
V primeru, da se pri otroku pojavijo simptomi anemije zaradi pomanjkanja železa, je priporočljivo iti v bolnišnico. Pediatrični oddelek je namreč dolžan opraviti natančen obisk, da oceni morebitno pomanjkanje eritrocitov v krvi.
Če je tako, je otrok v bolnišničnem okolju (da bi imel možnost nemudoma preprečiti morebitne alergijske reakcije) podvržen zdravljenju na osnovi železovih soli, ki se daje peroralno za en mesec. Če se nizko železo ne dvigne, je možno posegati z injekcijo v veno.
Da bi preverili, ali otrok absorbira železo, je precej učinkovita metoda opazovanje njegovega blata: če so zelo temni, se verjetno vneseno železo ne absorbira dovolj.
Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja
Rdeče krvne celice se zmanjšajo, postanejo manjše in izgubijo sposobnost prenašanja kisika. Vse to ima hude posledice na organizem.
Pomanjkanje železa lahko vpliva na športno uspešnost, vendar je izključitev iz športa povezana z obsegom anemije. Za več informacij se posvetujte z zdravnikom.
Da, vendar si ne morete misliti, da ne bi asimilirali železa za hujšanje. Izguba teže je pravzaprav predvsem posledica pomanjkanja apetita, ki ga povzroča pomanjkanje.
Da, ker na splošno pomanjkanje železa oslabi subjekt.
Da, pa tudi drugi neprijetni simptomi, ki vplivajo na prebavni sistem.
Redko je, vendar so opazili primere alopecije zaradi anemije.