Nova upanja za bolnike z rakom debelega črevesa, eno najbolj razširjenih onkoloških bolezni v Italiji, je pravzaprav skupina ISS (Istituto Superiore di Sanità), ki jo koordinira Dtt.ssa Ann Zeuner z Oddelka za onkologijo in molekularno medicino, odkrila nekaj » spalne celice ”ultra odporne na terapije, ki se uporabljajo za boj proti raku debelega črevesa.
To odkritje, ki je bilo mogoče tudi zahvaljujoč dragocenemu prispevku fundacije AIRC, «doda pomembno znanje o kemorezistenci in rakavih matičnih celicah, ki so ključna tarča v boju proti raku», kot pojasnjujejo na Inštitutu za zdravje. .
Mirujoče celice
Raziskava, objavljena v «Journal of Experimental and Clinical Cancer Research», predstavlja pomemben razvoj v boju proti raku debelega črevesa in pomaga strokovnjakom, da bolje razumejo, kako se rakave celice lahko uprejo zdravljenju.
Študija je pokazala, da je pri tumorjih debelega črevesa majhen del celic v «mirujočem» stanju, zato se ne razmnožujejo tako aktivno kot druge, so pa zanje značilni večji karcinogeni potencial, posledično so bolj odporne na terapije.
Korak naprej v raziskovanju
«Umirjene tumorske celice lahko primerjamo z rastlinskimi semeni, saj lahko dolgo ostanejo neaktivne in se upirajo neugodnim okoljskim razmeram, nato pa mnogo let pozneje prebudijo in regenerirajo tumor,» pravi dr. Zeuner.
Njihovo preučevanje in razumevanje njihovih šibkih točk je torej bistveno, da jih lahko odpravimo, ko so v »mirovanju« ali vsaj preprečimo, da bi se te celice vrnile v aktivno stanje.
Prepoznavanje mirujočih celic in preučevanje njihovih mehanizmov preživetja predstavljata pomemben korak pri razvoju učinkovitejših zdravljenj raka debelega črevesa, dodajajo strokovnjaki.