Trebušne kolike: kaj so, simptomi, vzroki in zdravila
Kaj so trebušne kolike
Kolike so nenadno mišični krči , od zelo intenzivne bolečine , ki lahko vplivajo na različna področja telesa, zlasti trebušno kolika natančno vplivajo na trebuh območje. Izvor bolečine je pogosto debelo črevo, zlasti območje debelega črevesa, čeprav lahko boleči krči prizadenejo katero koli točko.
Krči v trebuhu so običajno zelo intenzivni, vendar kratkotrajni , s časovnim obdobjem, ki vključuje krčenje in sprostitev v zelo malo trenutkih. Ni mogoče izključiti, da se od prvega lahko pojavi več trebušnih kolik, morda celo bolj intenzivnih kot prejšnja.
Kot smo že omenili, je vzrok bolečine nenadno in nenadzorovano krčenje gladke mišice (torej neprostovoljno), kar lahko povzroči več dejavnikov.
Simptomi, povezani s trebušnimi kolikami
Nenaden in intenziven krč je zagotovo glavni simptom trebušne kolike, čeprav ni edini. Pravzaprav se bolečina lahko kombinira z drugimi manifestacijami, ki so torej normalne, če vas mučijo krči. Med temi manifestacijami je na primer obilno znojenje , še posebej pogosto, ko je krč črevesne in prebavne narave; v primerih hujšega vnetja ni mogoče izključiti simptomov, kot so zvišana telesna temperatura in slabost, bruhanje ali driska.
Drugi simptomi, povezani s trebušnimi kolikami, ki lahko pomagajo razumeti vzrok, so meteorizem in napenjanje , včasih pa je v bližini prizadetega območja mogoče slišati tudi šumenje, poleg tega pa opazimo močno otrdelost mišic..
Trebušne kolike: vzroki
Potencialnih vzrokov za trebušne kolike je veliko in jih ni vedno lahko izpostaviti. Eden od načinov, kako poskušati ugotoviti vzrok trebušne kolike, je, da poskušate natančno določiti točko, od koder prihaja, čeprav to ni vedno mogoče, saj se koncentracija ponavadi zmanjša, ko bolečina postane preintenzivna (tj. ko dosežete vrh največje mišično krčenje).
Eden glavnih vzrokov za krče v trebuhu je prehrana . Pod povrhnjico in mišicami, ki pokrivajo trebuh, je pravzaprav votli organ, razdeljen na več delov, to je črevo. Ko gre v fazi prebave (v kateri aktivno sodelujejo celice tega organa, ki morajo absorbirati hranila iz predhodno vnesene in nevtralizirane hrane) kaj narobe, lahko nastanejo precej pomembna lokalna vnetja , ki se kažejo s trebušnimi kolikami .
To je zagotovo ena izmed najpogostejših situacij, a zagotovo ni edina, saj lahko krče povzročijo tudi okluzije črevesja , ki materialno ovirajo prehod zaužitega; pa je to stanje posledica vzrokov drugačne narave , ki zahtevajo temeljit obisk specialista (med njimi so na primer pogoste bolezni, kot je divertikulitis, pa tudi resnejša stanja).
Med vzroki trebušnih krčev, povezanih s prebavnimi pojavi, je treba omeniti Crohnovo bolezen, katere vzroki še niso dobro znani. Nedvomno gre za avtoimunsko bolezen, ki lahko prizadene različne točke prebavnega sistema in povzroči zelo hude simptome, tudi trebušne kolike; v tem primeru vnetne pojave običajno spodbudi uživanje določene hrane, tudi kave.
Tudi nekatere intolerance lahko povzročijo trebušne krče: tisti, ki na primer ne prenašajo laktoze, se lahko pojavijo takšne manifestacije, če uživajo živila, ki jo vsebujejo. Enako velja tudi za ljudi s celiakijo, pri katerem gluten predstavlja aktivacijski faktor vnetja.
Poleg tega so lahko krči posledica preprostih prebavnih motenj, ki jih povzroča nesorazmerno uživanje neustreznih ali preveč zapletenih živil, da bi jih lahko zlahka prebavili, in vse več je raziskav, ki kažejo na določeno korelacijo manifestacije s psihofizičnim stresom.
Vendar pa učinka uživanja pokvarjene hrane ni mogoče izključiti: če živila niso pravilno shranjena, se lahko razvijejo nekateri patogeni mikroorganizmi, kot sta Salmonella enterica ali Bacillus cereus , ki sčasoma povzročijo dolgotrajna vnetja, ki jih spremljajo krči in kakršne koli driske. izpustov.
Poleg tega so pri novorojenčkih pogoste tako imenovane «kolike»: te bolečine, ki jih otrok zazna – in ki lahko povzročijo na videz nemotiviran jok – so posledica fiziološko omejenega razvoja prebavil, ki onemogoča popolno prebavo prebavnega trakta. kompleksne hrane, kot je materino mleko. To je povsem normalno stanje in posvet s pediatrom ima lahko le pomirjujoč namen.
Trebušne kolike v nosečnosti
Trebušne kolike v nosečnosti lahko povzročijo vsi zgoraj navedeni dejavniki, vendar je glede na posebno stanje bolnic primerno narediti dodatna pojasnila. Čeprav trebušne kolike najpogosteje niso povezane s plodom, obstajajo primeri, ko se to lahko zgodi.
V primeru, da se bolečina pojavi v prvem trimesečju , na primer, lahko krči kažejo na zunajmaternično nosečnost ali spontani splav (v tem primeru je priporočljivo preveriti izgubo krvi in se v vsakem primeru posvetovati z zdravnikom). ); v drugem trimesečju se verjetnost splava zmanjša, vendar je lahko trebušne kolike posledica odtrganja posteljice ali prezgodnjega priprava organizma na porod .
Trebušne kolike: vsa zdravila
Kar zadeva reševalne strategije trebušne kolike, jih je primerno ločiti v različne kategorije. Pravzaprav je mogoče sprejeti kratkoročne rešitve, ki so namenjene izključno lajšanju bolečin, pa tudi dolgoročna zdravila, katerih glavni namen je delovanje na sprožilni vzrok vnetja. Temu so torej dodane pravilne navade, izključno v preventivne namene.
Naravna zdravila
Med rešitvami, ki jih je mogoče takoj sprejeti, je na primer uporaba tehnike dihanja. Ko začutite bolečino, ki jo povzroča popadek, je zato priporočljivo globoko vdihniti, vdihniti z nosom in izdihniti z usti . Ta tehnika je namenjena predvsem sprostitvi duha in telesa, preprečevanju krčenja in s tem povezanih bolečin.
Če je bolečina posledica prebavne motnje, je treba vnetje nadzorovati z dolgotrajnim zdravilom; idealna rešitev v tem primeru so decokcije z vsebnostjo sladkega korena, sleza in drugih esenc lahko pomiri vnetje in olajša črevesni tranzit. V posebnih primerih pa je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom, da sprejmete zdravilo – naravno ali ne – primernejše za določen primer.
Zdravila
Obstaja več zdravil, ki jih lahko vzamete v času krča za lajšanje bolečine; zadevna zdravila spadajo v kategorijo antispazmodikov , katerih cilj je takoj blokirati manifestacijo.
Na daljši razdalji pa je mogoče delovati z jemanjem protivnetnih zdravil , pa tudi z antibiotiki (če je vzrok trebušne kolike bakterija). Vsekakor se je za natančnejše informacije o najprimernejšem zdravilu za vaš primer priporočljivo posvetovati z zdravnikom.
Trebušne kolike: kaj jesti
Tisto, kar omogoča preprečevanje nastanka trebušnih kolik, je nedvomno pravilna prehrana, ki spodbuja črevesni tranzit in telo oskrbi z vsem, kar je potrebno za vnos hranil. V zvezi s tem v prehrani ne sme primanjkovati sadja in zelenjave v velikih količinah . Ta dva razreda živil namreč telesu zagotavljata veliko količino topnih vlaknin , ki uravnavajo iztrebljanje, spodbujajo »dobro« mikrobioto in preprečujejo kakršno koli oviro; sadje in zelenjava se nato kombinira s polnozrnatimi žitaricami , bogatimi z otrobi, ki delujejo kot podpora za aktivnost topnih vlaken. Ne pozabite piti veliko vode, saj brez njega nobena od zgoraj opisanih sestavin hrane ne more ustrezno delovati.
Očitno sta aktiven življenjski slog (ki spodbuja sproščanje antistresnih molekul v kri) in omejevanje psihične napetosti s tehnikami meditacije ali ad hoc dejavnostmi (vključno z jogo) rešitve, ki dolgoročno drastično zmanjšata verjetnost imajo trebušne kolike.