Vaginitis: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Vaginitis: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Vaginitis: kaj je to in kakšni so njegovi simptomi

Izraz «vaginitis» se na splošno nanaša na  vnetje nožnice , ki lahko prizadene bolj ali manj velika območja znotraj ali zunaj votline. Glede na vzroke, povezane z vaginitisom, se lahko to stanje manifestira z  zelo različnimi simptomi . V mnogih primerih pa so pogosti  vnetje, pordelost in otekanje sluznice, zelo pogosto pa te simptome spremlja vztrajno srbenje.

Spolni akt je v primeru vaginitisa  težko dokončan , saj se poleg srbenja lahko pojavi tudi  oteklina in pekoč občutek , zaradi česar je izkušnja neprijetna.
Vsemu temu je dodana še ena manifestacija, ki je še posebej pogosta, če je bolezen bakterijskega izvora ali  izločanje bele ali rumenkaste sluzi  (ki jo je treba razlikovati od običajne vaginalne tekočine), pogosto s slabim vonjem , ki se včasih izmenjuje s svetlobo. krvavitev, ki ni povezana z menstrualnim ciklusom.
Iz povedanega je torej mogoče sklepati, da je vaginitis lahko predvsem dveh vrst: atrofični ali bakterijski.

Amikrobni vzroki vaginitisa

Vaginitis ni nujno posledica spremembe bakterijske flore območja. Pravzaprav lahko celo preprosto drgnjenje z dražilnim materialom  povzroči vaginitis. Pravzaprav se to vnetje (še posebej, če ga ne spremljajo izločki in sluz) zelo pogosto pojavi po  stiku genitalnega organa s perilom, ki vsebuje sintetična vlakna , s pretrdimi vpojnimi snovmi ali po drgnjenju predela (kar lahko preverite, na primer pri daljši hoji).

Ta vrsta vaginitisa je lahko povezana tudi z uporabo preveč agresivnih detergentov , ki lahko dražijo ali vnamejo območje in povzročijo  dekompenzacijo fiziološkega pH , kar lahko sproži bakterijsko spremembo.

Med amikrobnimi vzroki vaginitisa so tudi hormonska neravnovesja. V takem primeru govorimo o atrofičnem vaginitisu. Atrofični vaginitis  je posebej povezana s  starostjo ženske , ki se pojavlja predvsem kot posledica  menopavze , ki jih spremlja  zmanjšanje  sinteze  estrogena .

Pravzaprav je ena glavnih vlog teh hormonov spodbujanje izločanja glikolipidne plasti, ki prekriva vaginalne stene in ki deluje kot prava zaščita pred zunanjimi dejavniki. V odsotnosti tega obrambnega mehanizma se torej možnosti za manifestacijo vaginitisa eksponentno povečajo in je zelo verjetno, da se v teh primerih pojavi sluzni izcedek.

Kot smo že omenili, je zato atrofični vaginitis stanje, ki skoraj izključno prizadene  ženske v menopavzi ali blizu te faze, kar lahko povzroči znatna hormonska neravnovesja.

Bakterijski ali glivični vzroki vaginitisa

Vaginitis lahko povzroči  tudi sprememba mikroflore , ki jo je mogoče izslediti iz številnih vzrokov; v tem primeru se imenuje vaginoza .
V normalnih razmerah nožnica zagotovo ni sterilna: nasprotno, naseljena je z množico mikroorganizmov, zlasti sposobnih živeti v odsotnosti kisika ali z nizkimi koncentracijami tega plina, vključno s številnimi bifidnimi bakterijami.

Endogeni in pozitivni mikroflora  deluje  zaščitno aktivnost  proti učinkovanju patogenih in povezanih z vnetjem bakterij, sproža vrsto obrambnih reakcij. Vendar pa lahko nekatera vedenja povzročijo neravnovesje mikroflore, zaradi česar je tkivo izpostavljeno kolonizaciji negativnih mikrobnih vrst.

Eno glavnih dejanj, odgovornih za mikrobni vaginitis, je na primer  slaba higiena . Nezadostno umivanje predela (kar se pojavlja predvsem pri deklicah, ki zaradi dolgočasja ali pomanjkanja znanja predela ne očistijo pravilno) je zagotovo eden od glavnih vzrokov, vendar ne gre podcenjevati čiščenja, ki je potrebno po izgonu. blato, ki lahko pridejo v stik z območjem in povzročijo kontaminacijo z enteričnimi mikroorganizmi, od katerih so nekateri patogeni.

Kot smo že omenili, lahko tudi  odstopanje pH vrednosti od referenčnih vrednosti  odrasle ženske (okoli 4,5) vpliva na kontaminacijo z mikrobi, ki so odgovorni za vaginitis. To je posledica dejstva, da ko se pH poveča in se približa nevtralnosti (približno 7), naredi okolje bolj gostoljubno za te mikroorganizme. Nenadno spremembo pH  je mogoče pripisati  neuravnoteženo prehrano , kot tudi z uporabo detergentov, ki imajo blažilno vplivajo na vaginalne stene, tako da je pH večji od fizioloških vrednosti.

Vendar pa obstajajo nekateri patogeni mikroorganizmi, ki dobro živijo pri nizkih pH vrednostih, vendar običajno ne rastejo zaradi delovanja zaščitnih bakterij ; med njimi je na primer  Gardnerella vaginalis , ki spada v isto družino bifidnih bakterij, ki živi, ​​vendar ni aktivna v nožnici.

Vendar pa lahko uživanje antibiotikov ali stresna stanja povzročijo smrt dobrih bakterij in povzročijo, da prevzamejo odgovorne za vaginitis, vključno z omenjenim.
Po istem principu se lahko razmnožuje tudi druga gliva: to je  Candida albicans , odgovorna za  kandido , ki se kaže z vnetjem in belkastimi izločki z zelo močnim vonjem.

Zdravila za vaginitis

Ne glede na to, ali gre za atrofični ali bakterijski vaginitis, se lahko uporabljajo tako zdravila kot naravna zdravila za lajšanje simptomov, spodbujanje rekonstrukcije luščenega epitelija in obnavljanje bakterijske flore. Tu so torej najprimernejše rešitve.

Naravna zdravila za vaginitis

Ker je eden najpogostejših simptomov vaginitisa vnetje, ki ga spremljata oteklina in pordelost, so naravna zdravila namenjena predvsem lajšanju teh nadležnih simptomov. V zvezi s tem je mogoče v bližini prizadetega območja nanesti  tople obkladke na osnovi kamilice , pa tudi vzeti nekaj pijač s protivnetnimi lastnostmi, vključno s  sokom grenivke  in  izvlečkom aloe vere .

Tudi, če je vaginitis posledica drgnjenja in draženja, je zelo priporočljivo, da na prizadeta območja nežno nanesete olje z mehčalnimi in obnovitvenimi lastnostmi. Od vseh izvlečkov je še posebej priporočljiv evkaliptusov , ki ima tudi  osvežilne in antiseptične lastnosti .
Na splošno veljaven zaveznik zdravja nožnice je  ognjič : ta cvet se lahko uporablja vsak dan za čiščenje organa.

Če pa vaginitis povzročajo mikroorganizmi, so metode za lajšanje simptomov bolj raznolike. Najprej je treba delovati zahvaljujoč prehrani . Za spodbujanje rasti mikroorganizmov, ki so pozitivni za zdravje vagine, je priporočljivo vsak dan jemati  vlaknine  – tako topne kot netopne – ter  jogurt  (bogat z vitamini B),  sezonsko sadje in zelenjavo . Prav tako ne pozabite  piti vsaj 2 litra vode na dan .
Druga možnost je, da se za zmanjšanje patogene bakterijske populacije, vključno z zgoraj omenjenim ognjičem, pa tudi izvlečki timijana in žajblja, uporabljajo lokalna zdravila z protimikrobnim delovanjem.

Zdravila proti vaginitisu

Če je vaginitis bakterijskega izvora, ni mogoče izključiti hipoteze o jemanju probiotikov preko nožnice. Čeprav se  probiotične formulacije  ne štejejo za prava zdravila, spodbujajo rekonstrukcijo bakterijske flore območja.
Če je kontaminacija dosegla previsoko raven, bo morda potrebno  zdravljenje z antibiotiki .

Kreme, ki se nanašajo na stene nožnice za omejitev okužbe, morajo vsebovati  benzidamin hidroklorid  ali  metronidazol , dve snovi z močnim antiseptičnim delovanjem, pa tudi protivnetne učinkovine.
Nazadnje, v občutljivem primeru atrofičnega vaginitisa je dobro, da se posvetujete s svojim zdravnikom, da dobite najbolj primerno zdravljenje na osnovi estrogena za vaš specifični primer.

Vaginitis v nosečnosti: kaj storiti

Nosečnicam, ki so zbolele za vaginitisom, predvsem z bakterijskim vaginitisom, ni treba skrbeti, vendar morajo vseeno nemudoma k ginekologu. To je potrebno, ker je nenadzorovan razvoj  Gardnerella vaginalis povezan z morebitnim prezgodnjim porodom.

Glede na fiziološko stanje ženske in ploda lahko zdravnik priporoči peroralno jemanje  antibiotikov ali lokalno uporabo principov z  visoko antiseptično močjo . V nekaterih primerih je dovolj, da v svojo prehrano vključimo  povečan odmerek vitamina D , katerega pomanjkanje poveča verjetnost okužbe z bakterijsko vaginozo.

Kar zadeva vaginitis izključno vnetne narave, je dovolj, da se zatečete k naravnim zdravilom, ki so združljiva z razvojem in rastjo ploda, v vsakem primeru pa po posvetovanju s svojim zaupanja vrednim ginekologom.