Vnetje prostate: simptomi
Vnetje prostate je stanje, ki prizadene samo moške, ki imajo ta organ, ki je odgovoren za proizvodnjo sperme. Prostata je organ, ki se nahaja tik nad mošnjo, zato ni lahko dostopen.
Njeno vnetje je dogodek, ki je z izjemo nekaterih izrednih vzrokov povsem pogost in ocenjuje se, da ga vsak človek doživi vsaj enkrat v življenju.
Vnetje prostate je, kot je razvidno iz samega izraza, vnetni proces, ki se običajno kaže s pekočim pekočem in v nekaterih primerih s srbenjem, ki prizadene celotno medenično področje.
Seveda pa lahko v primeru vnetja prostate postane problematična tudi iztrebljanje ali izločanje urina , zaradi bližine organov, odgovornih za ta dejanja, s prostato, ki je lahko dodatno razdražena.
V primeru kroničnega vnetja prostate je lahko tudi spolni akt vir bolečine in pekoč, zlasti v času ejakulacije , kar spodbuja delovanje prostate, jo izpostavlja nadaljnjemu stresu in nagovarjanju.
Če je vnetje dolgotrajno, lahko bolnik pokaže visoko vročino , splošno bolečino in celo sledi krvi v semenu .
Vendar je treba poudariti, da je pri nekaterih osebah vnetje prostate lahko popolnoma asimptomatsko. Gre za prostatitis, ki ga zdravniki opredeljujejo kot «tip IV», pri katerem kljub prisotnosti citokinov, povezanih z vnetjem, bolnik ne občuti nobenih simptomov. Ravno zaradi tega je pomembno, da se redno opravljamo ustreznih diagnostičnih preiskav .
Vnetje prostate: razlike med akutnim in kroničnim
Glede na sprožilne dejavnike lahko dobimo štiri vrste prostatitisa, ki jih na splošno delimo na akutne in kronične. Prvi dve vrsti vnetja prostate (I in II) sta bakterijskega izvora , medtem ko je prva akutna , druga pa kronična .
Razlika med prvim in drugim tipom je v tem, da slednji izvira iz pomanjkanja skrbi za prejšnji . Gre za prostatitis, ki lahko traja mesece , če ne celo leta , vendar kaže občasne simptome, vendar manjše intenzivnosti .
Glavna značilnost akutnega prostatitisa pa je, da ima razmeroma hiter potek (tudi nekaj dni, v primeru takojšnje diagnoze in zdravljenja), vendar v vsakem primeru kaže veliko bolj intenzivne simptome kot kronični prostatitis. manifestacija.
Če se prostatitis tipa IV razlikuje od drugih prostatitisov po odsotnosti simptomov, tip III vključuje vse nebakterijske vzroke bolezni in je lahko akuten ali ne.
Vzroki za prostatitis
Kot smo že omenili, lahko vzroke za prostatitis razdelimo v dve široki kategoriji, in sicer bakterijske in nebakterijske.
Bakterijski vzroki vključujejo predvsem vse tiste mikroorganizme, ki lahko povzročijo dolgotrajno okužbo, ki neposredno ali ne vključuje reproduktivni sistem na splošno in prostato posebej.
Mikroorganizmov, povezanih z akutno okužbo prostate, je lahko veliko in prihajajo iz različnih okolij. Dejavnik tveganja je na primer nezaščiten spolni odnos , saj lahko v nožnici prebivajo nekatere bakterije in glive, ki so odgovorne ne le za vnetje prostate, temveč tudi za generalizirana.
Že pitje malo vode, na primer, lahko povzroči vnetje sečil in povzroči draženje prostate, saj pomanjkanje vode ustvarja ugodno okolje za razmnoževanje mikrobov v tkivih.
Če lahko akutno bakterijsko vnetje povzročijo specifični etiološki dejavniki, je kronično nedvomno povezano z nezdravljenjem prejšnjega primera; po znanstveni literaturi pa bi lahko celo kronično vnetje povzročili specifični mikroorganizmi, čeprav še niso jasno poudarjeni .
Kar zadeva vnetje tipa III, to je, ki ni povezano z nobenim mikroorganizmom, se raziskovalci ne strinjajo, da bi ugotovili natančen sprožilni vzrok. Vendar obstaja sum, da je nebakterijsko vnetje prostate posledica kombinacije dejavnikov, kot so stres , nevrološke težave in nedvomno odpor do imunskega sistema . Vendar pa so za pridobitev določenih informacij potrebne nadaljnje raziskave.
Zdravila za prostatitis
Zdravila za vnetje prostate lahko na splošno razdelimo v dve kategoriji: farmakološka ali naravna.
Farmacevtska zdravila
Farmakološka zdravila, ki jih je treba uporabiti, so strogo odvisna od vrste vzroka, ki povzroča vnetje prostate; Kot smo že omenili, ker so sprožilni vzroki zelo različni, je pravilna in pravočasna diagnoza bistvenega pomena za določitev najprimernejše rešitve problema. V primeru prostatitisa prve vrste, bakterijske narave, je pogosto potrebna uporaba posebnih antibiotikov , odvisno od vpletenega etiološkega povzročitelja.
V primeru drugega tipa vnetja prostate so antibiotiki nedvomno potrebni , čeprav je zaradi težav pri prepoznavanju neposredno vpletenega mikroorganizma težko določiti najprimernejše zdravilo . V vsakem primeru se je nujno posvetovati z zdravnikom .
Za antibiotike, še posebej, če imate akutni prostatitis, je morda koristno kombinirati protivnetna zdravila , katerih cilj je zmanjšati intenzivnost simptomov pri osebi. Poleg tega, če se v urinu ali semenu odkrijejo sledi krvi, lahko zdravnik priporoči vnos koagulantov, ki pomagajo zapreti rano.
Naravna zdravila
Simptome lahko preprečite ali zmanjšate tudi z naravnimi zdravili . Na primer, priporočamo, da pijete veliko vode, če imate vnetje, saj lahko pomaga zmanjšati simptome. Kot alternativo vodi je možno jemati nekaj sproščujočih zeliščnih odvarkov , ki sprostijo mišice in zmanjšajo vnetni pojav.
Uporabite lahko na primer rastline, kot so koprive , ki vsebujejo fitosterole in tanine; potem obstajajo nekatere molekule, ki delujejo kot hormoni , ki ponovno uravnovešajo razmerje med moškimi in ženskimi hormoni. To ravnovesje je potrebno za spodbujanje pravilnega delovanja mod in medeničnih mišic , kar posredno vpliva na prostato.
Prav tako se je mogoče zateči k bučnim semenom , ki opravljajo skoraj enako delovanje kot načela, ki jih vsebuje kopriva.
Drugo zdravilo za prostatitis bi lahko bilo jemanje kvercetina, flavonoida, o katerem smo govorili v tem članku .
Prehranska dopolnila proti prostatitisu
Na trgu obstajajo naravni zeliščni dodatki, ki lahko lajšajo simptome vnetja prostate, najboljši so nedvomno:
Živila, ki se jim je treba izogibati, če imate vnetje prostate
Če imate vnetje prostate, se morate izogibati določeni hrani . Ni pomembno, ali gre za akutno ali kronično vnetje: v prvem primeru lahko ta živila dejansko poslabšajo simptome, v drugem pa povzročijo povečanje intenzivnosti.
Živila, ki so preveč zapleteni in težko prebavljiv , kot tudi vsebuje maščob živalskega izvora, bi bilo treba preprečiti : ta živila, v resnici, lahko povzroči zaprtje, zato je odgovoren za vnetje medeničnega sten zaradi težav pri evakuaciji.
Seveda se je treba izogibati dražeči hrani , vključno s čilijem : ta začimba pravzaprav sprošča v obtok nekatere molekule, kot je kapsaicin, ki povzročajo povečanje vnetnih procesov, kar lahko celo povzroči «tiho» situacijo (kot pri primer prostatitisa tipa IV).
Podobno je treba zmanjšati uživanje kofeina in drugih pijač, ki vsebujejo živčne molekule , kot so kava , čaj in nevralno aktivni alkohol . Predvsem med čaji se je priporočljivo izogibati črnim, bolj koncentriranim kot tein zeleni (kemična spojina, identična kofeinu).
Nasprotno, vnašanje antioksidantov v telo – ki bi lahko preprečili delovanje nekaterih potencialno dražečih odpadnih produktov za prostato – je še posebej priporočljivo, prav tako pa se je treba izogibati uživanju preveč razgrajene hrane, vključno s kuhano ali zažgano.
Morda vas bo zanimalo: