Zvonjenje v ušesih: vzroki in zdravljenje

Zvonjenje v ušesih: vzroki in zdravljenje

Zvonjenje v ušesih – znano tudi kot šumenje ali, bolj tehnično, tinitus – je nespecifično stanje, ki ga lahko izsledimo iz več vzrokov . Gre za moteče in nenehno slušno zaznavanje, ki ga nekateri primerjajo s brnenjem , drugi pa z zvokom cikade .

Zvonjenje v ušesu je posledica poškodbe nekaterih receptorjev v polžu ali polžu, ki je najbolj notranji del ušesa, ki je odgovoren za pretvorbo zvočnih valov v električni impulz, ki ga zaznavajo možgani. Ko so v resnici pretvorniki zvočnih valov poškodovani, jih ni več mogoče interpretirati, rezultat pa je nadležen zvok v ozadju, znan kot zvonjenje v ušesih.

Stanje lahko prizadene eno uho ali obe , odvisno od osnovnega vzroka. Poleg tega se zdi, da žvižganje ne daje prednost posameznikom, ki pripadajo določenim starostnim skupinam, čeprav ga starejši zaradi zmanjšane stopnje strpnosti pogosteje poudarjajo .

Zvonjenje v ušesih lahko dejansko razdelimo v dve posebni kategoriji: objektivno in subjektivno.
Najpogostejša oblika zvonjenja v ušesu je subjektivna: pojavi se, ko se v ušesu zaznajo nadležni zvoki, ki ne zadevajo objektivnega oddajanja zvočnih valov s strani medija, temveč pomanjkanje interpretacije zaznanega zvoka .

Nasprotno, objektivni tinitus se pojavi, ko se zvoki ali zaznave pojavijo v ušesu zaradi gibanja ali premikanja organov blizu ušesa. V tem primeru torej lahko bolnik sliši zvok lastnega srčnega utripa (pogosto pri premiku krvnih žil) ali zaznava zunanje okolje pridušeno.

Zvonjenje v ušesih je zelo pogosto in v mnogih primerih začasno stanje. Ocenjuje se, da je prizadetih okoli 3 milijone Italijanov , čeprav je težava zelo pogosto podcenjena .

Vendar zvonjenja v ušesih ne moremo ozdraviti: glede na več študij, od katerih nekatere podpira fundacija Umberto Veronesi, je tinitus povezan z depresijo . Poleg tega lahko žvižganje povzroči opazen padec delovne uspešnosti , napade jeze , izolacijo in je glavni vir stresa .

Zvonjenje v ušesih: vzroki

Vzroki za zvonjenje v ušesih, tako v subjektivni kot v objektivni obliki, so lahko številni.
Subjektivni tinitus, na primer, je lahko posledica izpostavljenosti preglasnim zvokom , katerih vrednost decibelov doseže vrhove, ki so previsoki, da jih uho ne prenese.

To lahko povzroči poškodbe nekaterih membran , pa tudi krvavitev in pokanje bobniča. Tako glasni zvoki se pogosto pojavljajo med koncerti, festivali, avtomobilskimi dirkami ali lokalno. Zanimivo je, da lahko zvonjenje v ušesih povzroči ne samo takojšnja izpostavljenost preglasnim zvokom, temveč tudi zvoki srednje-visoke intenzivnosti, ki jih zaznavamo dalj časa.

Seveda so otroci in starejši bolj občutljivi na tinitus, saj je njihov prag tolerance nižji.
Zvonenja v ušesih pa ne morejo povzročiti samo zelo glasni zvoki. Pogosto se na primer stanje pojavi v primeru gripe , saj lahko tako virusne kot bakterijske okužbe, ki prizadenejo sinuse in obnosne sinuse, negativno vplivajo na sposobnost zaznavanja zvoka. Poleg tega je v nekaterih primerih zvonjenje v subjektivnem ušesu povezano z nastopom menstrualnega ciklusa , pa tudi z nosečnostjo .

Vzroki za objektivno zvonjenje v ušesih pa so lahko drugačne narave kot tisti, ki so povezani s subjektivno obliko, in v mnogih primerih vključujejo mehansko silo. V zvezi s tem je na primer znano, da lahko zvonjenje v objektivnem ušesu povzroči poškodba glave . Vendar pa so lahko v enakem stanju tudi bolniki s sladkorno boleznijo ali tisti s srčno-žilnimi težavami .

Najpogosteje sta lahko zvonjenje v ušesih in izguba sluha povezana s čepom ušesnega masla , ki ga je mogoče enostavno odstraniti na popolnoma neboleč način.
V zelo redkih primerih lahko tinitus povzročijo benigni tumorji v bližini ušesa, ki lahko pritiskajo na organe, ki so odgovorni za zaznavanje in pretvorbo zvoka, kar povzroča slušno disfunkcijo.

Če je tinitus povezan z vrtoglavico , glavobolom , zmedenostjo in izgubo ravnotežja , zlasti če vsi ti simptomi sledijo travmi, čim prej pojdite na urgenco .
Glede na povedano je jasno, da je zvonjenje v ušesih posledica različnih vzrokov, zato je treba njegovo manifestacijo izpostaviti kot indikator določenega predhodnega stanja.

Čeprav torej obstajajo možna zdravila, ki lahko ublažijo nelagodje, ki ga povzroča zvonjenje v ušesih, je vedno priporočljivo sprejeti rešitev, ki lahko reši osnovno težavo .

Zvonjenje v ušesih: zdravila

Naravna zdravila za zvonjenje v ušesih

Med naravnimi sredstvi za lajšanje nelagodja, ki ga povzroča zvonjenje v ušesih, lahko izbirate med več možnostmi. Nekatere od teh vključujejo vnos specifičnih substanc s koristnim delovanjem , druge pa zahtevajo gibe vratu, ki lahko spodbujajo premik struktur v bližini ušesa ali spodbujajo mikrocirkulacijo.

Med naravne snovi, ki jih lahko jemljemo za zatiranje tinitusa, je ginko biloba . Ta snov ima izjemen antioksidativni učinek, še posebej pa ima intenzivno nevroprotektivno delovanje . Poleg tega deluje tudi protivnetno in zato odlično deluje proti simptomom virusnih in bakterijskih okužb.

Alternativa je črni hrt . Ta snov ima blag pomirjevalni in sproščujoč učinek , kar je koristno za omejevanje zaznavanja tinitusa, ne da bi omrtvili ali omrtvili čute.

Med naravnimi zdravili pa se je mogoče zateči tudi k nekaterim telesnim dejavnostim , ki lahko odlično delujejo proti zvonjenju v ušesih. Sem spadajo joga ali pilates , dejavnosti, ki med drugimi koristnimi učinki izboljšujejo držo. Vendar je pomembno vedeti, da je treba te dejavnosti vedno izvajati s podporo specialista, pri čemer se izogibajte kakršnim koli gibanjem, ki ga naredite sami .

Končno, potencialnega učinka zvočne terapije ne smemo podcenjevati . Je tehnika, ki deluje na psihološki ravni in spodbuja odvračanje pozornosti od zvonjenja v ušesa, zdravljenje simptomov na naraven način in brez vnosa kakršnih koli snovi.

Druga pravna sredstva

Med nenaravnimi zdravili za zvonjenje v ušesih so očitno terapije, ki temeljijo na zdravilih . Tudi v tem primeru je glede na težavo, ki povzroča tinitus, priporočljivo izbrati najprimernejšo terapijo.

Natančneje, zdravljenje na osnovi antibiotikov je optimalno za zdravljenje zvonjenja v ušesih, ki ga povzročajo bakterijske okužbe, medtem ko se v primeru virusnih napadov lahko zanesete le na protivnetna zdravila .

Ker je šumenje v ušesih lahko znak slabe cirkulacije , je priporočljivo opraviti preiskavo v tej smeri in po potrebi jemati zdravila, ki lahko obnovijo pravilno cirkulacijo in nadzorujejo srčni utrip.

Pred odpravo osnovnega vzroka tinitusa in le v najresnejših primerih, ko nadležen zvok onemogoča, je mogoče jemati zdravila, kot so benzodiazepinina zdravniški recept – ki pa lahko povzročijo neželene učinke .

V vseh primerih pa se je treba pred jemanjem kakršnega koli zdravila posvetovati z zdravnikom .

Morda vas bo zanimalo: